Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy kosmických lodí nad Koloradem

Uznání a copyright: Robert Arn

Už jste někdy viděli "hvězdu" pomalu plující nad hlavou, ale nevěděli jste co to je? A když to někdy ukážete svým přátelům nebo rodině, tak ti jen pokrčí rameny. To, co vídáte jsou nejspíše družice na nízké oběžné dráze Země, které odrážejí sluneční světlo při jejich oběhu kolem Země jednou za asi 90 minut. Dvě jasné kosmické lodi jsou Mezinárodní kosmická stanice (ISS) a, pokud je nahoře, tak raketoplán. Jak se mění relativní orientace, tak se může měnit jasnost odraženého světla, někdy velice náhle. Dalšími jasnými pohybujícími se objekty jsou komunikační družice Iridium, které mohou vykazovat záblesky, kdy se po několik sekund jeví mnohem jasnější, než kterýkoliv jiný objekt na obloze. Na snímku nahoře jsou dva jasné světelné body, které se minulý týden těsně po západu pohybovaly po obloze vzdálené jen několik stupňů nad státním parkem Lory v Koloradu v USA. Těmi světly byly ISS a raketoplán Discovery, který se pár hodin před tím odpojil od ISS. Po digitálním spojení mnoha expozic a vzhledem k širokoúhlé perspektivě pár nahoře vypadá jako steaky před bodovými hvězdami. Dnes existují webové stránky, které vám pomohou identifikovat neznámé objekty a dokonce i předpovědět průlety ISS viditelné z vašeho místa.

Štítky: ISS, Colorado, Streaks, Mouse over


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »