Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Návštěva Discovery u kosmické stanice

Uznání: Space Shuttle STS-133 Crew, Space Station Expedition 26 Crew, NASA

Co se děje vně kosmické stanice? Připojil se raketoplán. Před pěti dny byl k Mezinárodní kosmické stanici vypuštěn raketoplán Discovery se šesti členy posádky a velkým víceúčelovým logistickým modulem Leonardo. Před třemi dny, jak je patrno ze snímku nahoře, byl připojený raketoplán připraven pro vykládku staničním robotem Dextre a ramenem Canadarm2. Rozsáhlá fotografie nahoře ovšem zachycuje mnohem více, včetně japonského experimentálního modulu Kibo vpravo dole, zatímco Země je v horní části políčka a v dálce je zdánlivé bezhvězdné pozadí vesmíru. Posádky raketoplánu a ISS mají příští týden trvale připojit modul Leonardo a též opravit a vylepšit části ISS. Po 38 předchozích cestách jde o poslední kosmickou výpravu raketoplánu Discovery.

Štítky: Discovery, ISS, STS-133


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »