Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1499: Mlhovina Kalifornie

Uznání a copyright: Markus Noller (Deep Sky Images)

Co dělá Kalifornie ve vesmíru? Vznáší se v rameni Orionu spirální galaxie Mléčné dráhy, jelikož tento kosmický mrak náhodou svými obrysy připomíná Kalifornii na západním pobřeží Spojených Států. V Orionově rameni Mléčné dráhy leží také naše Slunce, pouze asi 1 500 světelných let od mlhoviny Kalifornie. Tato klasická emisní mlhovina je též známa jako NGC 1499 a je asi 100 světelných let dlouhá. Výrazná záře mlhoviny Kalifornie známá z mnoha snímků je červené světlo charakteristické pro vodíkové atomy, které se rekombinují s dlouho ztracenými elektrony, které byly odtrženy (ionizací) energetickým světlem hvězd. Ovšem na snímku nahoře je vodík zbarven zeleně, křemík je mapován do červené a kyslík do modré barvy. Hvězdou, která nejspíše poskytuje energetické světlo, které ionizuje většinu plynu mlhoviny, je jasná, horká, modravá Xi Persei, těsně za pravým okrajem snímku. Mlhovina Kalifornie je obvyklým cílem astrofotografů a na tmavé obloze ji lze spatřit dalekohledem s širším zorným polem v souhvězdí Persea, ne zas tak daleko od Plejád.

Štítky: Emisní mlhovina, California nebula, NGC 1499


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »