Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přivrácená strana Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

K sestavení tohoto nádherného pohledu na dobře známou tvář - přivrácenou stranu Měsíce bylo použito asi 1 300 snímků pořízených širokoúhlou kamerou z kosmické sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Ale proč vůbec přivrácená strana? Měsíc se otáčí kolem své osy a zároveň obíhá kolem Země stejnou rychlostí, každých asi 28 dní. V této konfiguraci je slapově vázán, takže synchronní rotace vždycky nastavuje přivrácenou stranu - k Zemi. Výsledkem je tato pozoruhodně podrobná mozaika v plném rozlišení, s hladkýni, tmavými měsíčními moři (ve skutečnosti lávou zalité impaktní bazény) a rozeklanými horami, což je pozemským pozorovatelům dobře známo. Pokud budete chtít najít svůj oblíbený kráter či moře, stačí položit na obrázek kurzor. Snímky z LRO použité pro vytvoření tohoto snímku byly pořízeny během dvou týdnů v minulém prosinci.

Štítky: Měsíc, Lunar, LRO, Nearside, Mouse over


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »