Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přivrácená strana Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

K sestavení tohoto nádherného pohledu na dobře známou tvář - přivrácenou stranu Měsíce bylo použito asi 1 300 snímků pořízených širokoúhlou kamerou z kosmické sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Ale proč vůbec přivrácená strana? Měsíc se otáčí kolem své osy a zároveň obíhá kolem Země stejnou rychlostí, každých asi 28 dní. V této konfiguraci je slapově vázán, takže synchronní rotace vždycky nastavuje přivrácenou stranu - k Zemi. Výsledkem je tato pozoruhodně podrobná mozaika v plném rozlišení, s hladkýni, tmavými měsíčními moři (ve skutečnosti lávou zalité impaktní bazény) a rozeklanými horami, což je pozemským pozorovatelům dobře známo. Pokud budete chtít najít svůj oblíbený kráter či moře, stačí položit na obrázek kurzor. Snímky z LRO použité pro vytvoření tohoto snímku byly pořízeny během dvou týdnů v minulém prosinci.

Štítky: Měsíc, Lunar, LRO, Nearside, Mouse over


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »