Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny NGC 6914

Uznání: Descubre Foundation, CAHA, OAUV, DSA, Vicent Peris (OAUV), Jack Harvey (SSRO), Juan Conejero (PixInsight)

Tato dramatická studie kontrastů, barevného koutu oblohy obsahuje hvězdy, prach a zářící plyn v NGC 6914. Komplex mlhovin se nachází asi 6 000 světelných let daleko ve vysokoletícím souhvězdí Labutě a letí v naší Mléčné dráze. Hvězdné pole široké asi 1/2 stupně zaplňují červené vodíkové emisní mlhoviny a prachové modré reflekční mlhoviny spolu s prachovými mračny v siluetě v popředí a v odhadované vzdálenosti NGC 6914 měří asi 50 světelných let. Ultrafialové záření z hmotných, horkých, mladých hvězd rozsáhlé asociace Cygnus OB2 ionizuje atomární vodík v této oblasti a jak se protony a elektrony rekombinují, tak vytváří charakteristickou červenou záři. Hvězdy ponořené v Cygnus OB2 poskytují silné modré světlo, které se silně odráží od prachových mračen. Tento obrázek vznikl ze dvou snímků a byl zpracován tak, aby vynikly jasné i slabé barvy a jednotlivé struktury.

Štítky: Mlhovina, Emise, Ngc6914, Reflection absorption


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »