Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ochlazování neutronové hvězdy

Uznání: X-ray: NASA / CXC / UNAM / Ioffe / D.Page, P.Shternin et al; Optical: NASA / STScI;
Illustration: NASA/CXC/M.Weiss)

Zbytek supernovy Cassiopeia A (Cass A) je v příjemné vzdálenosti 11 000 světelných let. Světlo ze supernovy Cas A, ze smrtící exploze masivní hvězdy, poprvé dosáhlo Země před 330 lety. Rozpínající se mračno trosek na tomto rentgenově optickém snímku měří asi 15 světelných let, přičemž ten jasný zdroj u středu je neutronová hvězda (viz vložená ilustrace), neuvěřitelně hustý, zhroucený pozůstatek hvězdného jádra. Neutronová hvězda v Cas A se sice ochlazuje, ale je stále natolik žhavá, že emituje rentgenové záření. Rentgenová observatoř Chandra během 10 let pozorování zjistila, že se neutronová hvězda ochlazuje velmi rychle, tak rychle, že badatelé předpokládají, že velkou část jádra neutronové hvězdy začíná tvořit neutronová superkapalina, která nevykazuje tření. Výsledky z Chandry představují první pozorovací důkaz tohoto bizarního stavu hmoty.

Štítky: Zbytek supernovy, Cassiopeia A, Neutronová hvězda, Superfluid


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »