Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálené planetky

Uznání: R. Evans & K. Stapelfeldt (JPL), WFPC2, HST, NASA

Zemi zasahují kameny z vesmíru každý den. Větší balvany ale Zemi zasáhnou méně často. Na Zemi denně prší mnoho kilogramů vesmírného prachu. Větší kousky na začátku vypadají jako jasné meteory. Každý den naší atmosférou prolétají kameny a led velikosti basebalových míčků, většinou se úplně vypaří. Opravdu významné nebezpečí představují balvany o průměru kolem 100 metrů, které Zemi zasahují zhruba jednou za 1000 let. Pokud by objekt této velikosti dopadl do moře, tak by mohl způsobit výrazné cunami, které by mohlo zdevastovat i vzdálené pobřeží. Srážka s těžkou planetkou o průměru přes 1 km je ještě vzácnější, nastává typicky v rozmezí miliónu let, ale mohla by mít opravdu globální důsledky. Mnoho planetek (neboli asteroidů) zůstává neobjeveno. Jedna planetka objevená Hubblovým kosmickým dalekohledem jako modrá čára je na archivním snímku nahoře. V červnu 2002 byl objeven malý 100m asteroid 2002 MN, ale až poté, co proletěl kolem Země hluboko uvnitř dráhy Měsíce. Asteroid 2002 MN prolétl nejblíže od asteroidu 1994 XM1, ale ne tak blízko jako v roce 2029 prolétne 2004 MN4. Srážka s velkým asteroidem by neměla velký vliv na dráhu Země jako by zvedla prach, který by pak ovlivnil klima na Zemi. Jedním z pravděpodobných výsledků by bylo globální vyhynutí mnoha druhů života a proti tomu by současná extinkce druhů byla nicotná.

Štítky: Země, Impakt, Asteroids


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »