Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Discovery za soumraku

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Když 7. března večerní soumrak ztemněl, tak se pozorovatelé na celé Zemi mohli začít těšit krásnému setkání mladého srpku Měsíce s brilantní planetou Jupiter. Tato dvě jasná nebeská světla, Měsíc nahoře a Jupiter pod ním, spolu se zapadajícími hvězdami na západě, zanechaly na této dobře plánované časované expozici složené z 54 krátkých 4 sekundových expozic, krátké stopy. Raketoplán Discovery při svém posledním letu vytvořil s Mezinárodní kosmickou stanicí na noční obloze druhou těsnou dvojici. Obě tělesa se stále třpytí ve slunečním světle na nízké oběžné dráze Země a odspodu zprava tvoří směrem doleva nahoru vznešené překrývající se oblouky. Měsíc, Jupiter, Discovery i ISS se odrážejí v klidných vodách jezera Bakonybél v Maďarsku. Chtěli byste se podívat na sekvenci snímků na krátkém youtube videu? Podívejte se zde. Na videu je vidět, jak oddělené stopy ISS a Discovery procházejí nad Měsícem.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Konjunkce, Discovery, ISS, Reflection, Final flight, Serene


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »