Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Discovery za soumraku

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Když 7. března večerní soumrak ztemněl, tak se pozorovatelé na celé Zemi mohli začít těšit krásnému setkání mladého srpku Měsíce s brilantní planetou Jupiter. Tato dvě jasná nebeská světla, Měsíc nahoře a Jupiter pod ním, spolu se zapadajícími hvězdami na západě, zanechaly na této dobře plánované časované expozici složené z 54 krátkých 4 sekundových expozic, krátké stopy. Raketoplán Discovery při svém posledním letu vytvořil s Mezinárodní kosmickou stanicí na noční obloze druhou těsnou dvojici. Obě tělesa se stále třpytí ve slunečním světle na nízké oběžné dráze Země a odspodu zprava tvoří směrem doleva nahoru vznešené překrývající se oblouky. Měsíc, Jupiter, Discovery i ISS se odrážejí v klidných vodách jezera Bakonybél v Maďarsku. Chtěli byste se podívat na sekvenci snímků na krátkém youtube videu? Podívejte se zde. Na videu je vidět, jak oddělené stopy ISS a Discovery procházejí nad Měsícem.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Konjunkce, Discovery, ISS, Reflection, Final flight, Serene


17. vesmírný týden 2026

17. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 4. do 26. 4. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše, která projde kolem Uranu a nad jihozápadem je Jupiter. Konjunkce planet na ranní obloze je nám bohužel skryta. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) projde mezi Zemí a Sluncem a bude vidět v koronografu SOHO. Úspěšný třetí start zaznamenala společnost Blue Origin se svojí raketou New Glenn, přičemž první stupeň opět úspěšně přistál na mořské plošině. Úspěšné testy má za sebou i celá Super Heavy Starship chystající se na další testovací let v květnu. Aleš Svoboda podstupuje třetí závěrečnou část výcviku. Před pěti lety se na Marsu vznesl vrtulníček Ingenuity.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša a Urán pri Plejádach

Ohnisko 200 mm, expozícia 15 s, clona 7,1, ISO 1600.

Další informace »