Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Discovery za soumraku

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Když 7. března večerní soumrak ztemněl, tak se pozorovatelé na celé Zemi mohli začít těšit krásnému setkání mladého srpku Měsíce s brilantní planetou Jupiter. Tato dvě jasná nebeská světla, Měsíc nahoře a Jupiter pod ním, spolu se zapadajícími hvězdami na západě, zanechaly na této dobře plánované časované expozici složené z 54 krátkých 4 sekundových expozic, krátké stopy. Raketoplán Discovery při svém posledním letu vytvořil s Mezinárodní kosmickou stanicí na noční obloze druhou těsnou dvojici. Obě tělesa se stále třpytí ve slunečním světle na nízké oběžné dráze Země a odspodu zprava tvoří směrem doleva nahoru vznešené překrývající se oblouky. Měsíc, Jupiter, Discovery i ISS se odrážejí v klidných vodách jezera Bakonybél v Maďarsku. Chtěli byste se podívat na sekvenci snímků na krátkém youtube videu? Podívejte se zde. Na videu je vidět, jak oddělené stopy ISS a Discovery procházejí nad Měsícem.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Konjunkce, Discovery, ISS, Reflection, Final flight, Serene


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »