Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné nebe, jasné Slunce

Uznání: STS-82 Crew, NASA

Na nízké oběžné dráze Země není dost atmosféry, aby se sluneční světlo mohlo rozptylovat a stát se difuzním, takže stíny jsou černé a obloha je tmavá, dokonce i když svítí Slunce. Tento dramatický efekt vznikl při ostrém záblesku, když letový specialista Gregory Harbaugh fotografoval svého kolegu Josepha Tannera p?i jejich druhé vesmírné procházce při opravě dalekohledu Hubble Space Telescope v únoru 1997. V pozadí je vidět záďová sekce raketoplánu Discovery se Sluncem zavěšeným nad delikátním srpkem zemského okraje. Na levém rameni má Tanner připevněn seznam úkolů a v Tannerově průzoru je zrovna vidět Harbaughův odraz.

Štítky: Raketoplán, Kosmonaut, Earth orbit


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »