Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip

Uznání obrázku a copyright: E. Winfree, K. Fleischer, A. Barr et al. (Caltech)

Je tento obrázek lepší než tisíce slov? Podle holografického principu má většina informací, které můžete získat z tohoto obrázku, asi 3 x 1065 bitů pro počítačový monitor normální velikosti. Dosud nedokázaný holografický princip říká, že existuje maximální množství informačního obsahu drženého oblastmi přiléhajícími k jakémukoliv povrchu. Tudíž informační obsah uvnitř místnosti nezávisí na objemu místnosti, ale na ploše přiléhajících stěn. Princip vychází z myšlenky, že Planckova délka, tedy oblast délek, kde klasické gravitaci začíná dominovat kvantová mechanika, je jednou stranou oblasti, která může mít asi jenom jeden bit informace. Omezení poprvé postuloval v roce 1993 fyzik Gerard 't Hooft. Toto omezení může pocházet ze zobecnění zdánlivě vzdálené spekulace, že informace držená černou dírou není dána jejím uzavřeným objemem, ale oblastí povrchu jejího horizontu událostí. Pojem "holografický" vychází z analogie hologramu, kde lze promítáním světla na plochou obrazovku vytvářet třírozměrné obrazy. Ale pozor, jiní lidé, kteří se podívají na obrázek nahoře můžou říkat, že nevidí 3 x 1065 bitů, ale můžou tvrdit, že vidí čajník.

Štítky: Holographic Principle, SIRDS


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 24P/Schaumasse.

Snímek komety 24P/Schaumasse. Sever je nahoře, východ vlevo, proti originálu 3x zmenšeno. V době fotografování byla vzdálena od Země 0.669 au, od Slunce 1.517 au.

Další informace »