Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Andromeda

Uznání: T. M. Brown (STScI) et al., ESA, NASA

Co se dá naučit díváním do hlubin vesmíru? V úsilí zjistit skutečný věk hvězd v halu sousední galaxie v Andromedě astronomové zírali na galaktického obra před dalekohled Hubble Space Telescope novou kamerou Advanced Camera for Surveys. Výsledná více jak třídenní expozice je vidět nahoře a je to nejdelší vůbec kdy pořízená expozice ve viditelném světle, i když je kratší než ta ve více vlnových délkách z Hubbleova hloubkového pole. Výsledný obrázek ozářil nejenom Andromedu (M31), ale také vzdálený vesmír. Ukázalo se, že hvězdy v halu Andromedy mají širší rozsah stáří než hvězdy v halu naší Mléčné dráhy, což nejspíše naznačuje na více setkání s malými sousedními galaxiemi. Nahoře je vlevo vidět jedna z kulových hvězdokup v Andromedě, zatímco ze vzdáleného vesmíru jsou jsou vidět doslova tisíce galaxií pozadí daleko za M31.

Štítky: M31, Deep field


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »