Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Andromeda

Uznání: T. M. Brown (STScI) et al., ESA, NASA

Co se dá naučit díváním do hlubin vesmíru? V úsilí zjistit skutečný věk hvězd v halu sousední galaxie v Andromedě astronomové zírali na galaktického obra před dalekohled Hubble Space Telescope novou kamerou Advanced Camera for Surveys. Výsledná více jak třídenní expozice je vidět nahoře a je to nejdelší vůbec kdy pořízená expozice ve viditelném světle, i když je kratší než ta ve více vlnových délkách z Hubbleova hloubkového pole. Výsledný obrázek ozářil nejenom Andromedu (M31), ale také vzdálený vesmír. Ukázalo se, že hvězdy v halu Andromedy mají širší rozsah stáří než hvězdy v halu naší Mléčné dráhy, což nejspíše naznačuje na více setkání s malými sousedními galaxiemi. Nahoře je vlevo vidět jedna z kulových hvězdokup v Andromedě, zatímco ze vzdáleného vesmíru jsou jsou vidět doslova tisíce galaxií pozadí daleko za M31.

Štítky: M31, Deep field


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »