Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Andromeda

Uznání: T. M. Brown (STScI) et al., ESA, NASA

Co se dá naučit díváním do hlubin vesmíru? V úsilí zjistit skutečný věk hvězd v halu sousední galaxie v Andromedě astronomové zírali na galaktického obra před dalekohled Hubble Space Telescope novou kamerou Advanced Camera for Surveys. Výsledná více jak třídenní expozice je vidět nahoře a je to nejdelší vůbec kdy pořízená expozice ve viditelném světle, i když je kratší než ta ve více vlnových délkách z Hubbleova hloubkového pole. Výsledný obrázek ozářil nejenom Andromedu (M31), ale také vzdálený vesmír. Ukázalo se, že hvězdy v halu Andromedy mají širší rozsah stáří než hvězdy v halu naší Mléčné dráhy, což nejspíše naznačuje na více setkání s malými sousedními galaxiemi. Nahoře je vlevo vidět jedna z kulových hvězdokup v Andromedě, zatímco ze vzdáleného vesmíru jsou jsou vidět doslova tisíce galaxií pozadí daleko za M31.

Štítky: M31, Deep field


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »