Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae a mlhovina Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

AE Aurigae je ta jasná hvězda vlevo dole od středu na tomto evokativním portrétu IC 405, která je též známa jako mlhovina Planoucí hvězda. V kosmickém mračnu je ponořena horká proměnná hvězda typu O, která vyvolává záři vodíku v propletených filamentech atomického plynu a její modré světlo se rozptyluje mezihvězdný prach. Ale AE Aurigae v mlhovině, kterou osvětluje, nevznikla. Astronomové na základě zpětného sledování pohybu hvězdy prostorem dospěli k závěru, že AE Aurigae pravděpodobně vznikla v mlhovině v Orionu. Těsná gravitační setkání s jinými hvězdami ji spolu s další hvězdou typu O - Mu Columbae vymrštila před 2 milióny let z této oblasti. Uniklé hvězdy se od té doby pohybují opačnými směry a vzdalují se rychlostí asi 200 kilometrů za sekundu. Tento ostrý a podrobný snímek IC 405 v severním souhvězdí Vozky (Auriga) v odhadované vzdálenosti 1 500 světelných let zabírá přes 5 světelných let.

Štítky: ???, Mlhovina Orion, AE Aurigae, Ic405, O-star, Mu columbae


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »