Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae a mlhovina Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

AE Aurigae je ta jasná hvězda vlevo dole od středu na tomto evokativním portrétu IC 405, která je též známa jako mlhovina Planoucí hvězda. V kosmickém mračnu je ponořena horká proměnná hvězda typu O, která vyvolává záři vodíku v propletených filamentech atomického plynu a její modré světlo se rozptyluje mezihvězdný prach. Ale AE Aurigae v mlhovině, kterou osvětluje, nevznikla. Astronomové na základě zpětného sledování pohybu hvězdy prostorem dospěli k závěru, že AE Aurigae pravděpodobně vznikla v mlhovině v Orionu. Těsná gravitační setkání s jinými hvězdami ji spolu s další hvězdou typu O - Mu Columbae vymrštila před 2 milióny let z této oblasti. Uniklé hvězdy se od té doby pohybují opačnými směry a vzdalují se rychlostí asi 200 kilometrů za sekundu. Tento ostrý a podrobný snímek IC 405 v severním souhvězdí Vozky (Auriga) v odhadované vzdálenosti 1 500 světelných let zabírá přes 5 světelných let.

Štítky: ???, Mlhovina Orion, AE Aurigae, Ic405, O-star, Mu columbae


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »