Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východní moře

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Mare Orientale vypadá jako terč a je jedním z nejvýraznějších velkých lunárních útvarů. Nachází se na nejzápadnějším okraji Měsíce a z pozemské perspektivy je naneštěstí obtížné ho uvidět. Mozaika ze snímků z širokoúhlé kamery družice Lunar Reconnaissance Orbiter tohoto impaktního bazénu s násobnými prstenci kolem ukazuje složité podrobnosti (mozaika s plným rozlišením). Lávou částečně zaplavené Mare Orientale je staré přes 3 miliardy let, měří přes 600 mil (950 kilometrů) a vzniklo dopadem objektu velikosti asteroidu. Srážka vyvolala v lunární kůře vlny, jejichž výsledkem jsou soustředné kruhové útvary. I když se to současníkům kosmické éry, kteří znají Měsíc jako svět bez vody a vzduchu, může zdát trochu ironické, tak ploché lunární oblasti se nazývají mare (množné číslo maria), latinsky moře, protože si astronomové kdysi myslili, že tyto oblasti mohou být moři.

Štítky: Měsíc, Mare, Impact basin, Orientale, Lunar reconnaissance orbiter


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »