Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východní moře

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Mare Orientale vypadá jako terč a je jedním z nejvýraznějších velkých lunárních útvarů. Nachází se na nejzápadnějším okraji Měsíce a z pozemské perspektivy je naneštěstí obtížné ho uvidět. Mozaika ze snímků z širokoúhlé kamery družice Lunar Reconnaissance Orbiter tohoto impaktního bazénu s násobnými prstenci kolem ukazuje složité podrobnosti (mozaika s plným rozlišením). Lávou částečně zaplavené Mare Orientale je staré přes 3 miliardy let, měří přes 600 mil (950 kilometrů) a vzniklo dopadem objektu velikosti asteroidu. Srážka vyvolala v lunární kůře vlny, jejichž výsledkem jsou soustředné kruhové útvary. I když se to současníkům kosmické éry, kteří znají Měsíc jako svět bez vody a vzduchu, může zdát trochu ironické, tak ploché lunární oblasti se nazývají mare (množné číslo maria), latinsky moře, protože si astronomové kdysi myslili, že tyto oblasti mohou být moři.

Štítky: Měsíc, Mare, Impact basin, Orientale, Lunar reconnaissance orbiter


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »