Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východní moře

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Mare Orientale vypadá jako terč a je jedním z nejvýraznějších velkých lunárních útvarů. Nachází se na nejzápadnějším okraji Měsíce a z pozemské perspektivy je naneštěstí obtížné ho uvidět. Mozaika ze snímků z širokoúhlé kamery družice Lunar Reconnaissance Orbiter tohoto impaktního bazénu s násobnými prstenci kolem ukazuje složité podrobnosti (mozaika s plným rozlišením). Lávou částečně zaplavené Mare Orientale je staré přes 3 miliardy let, měří přes 600 mil (950 kilometrů) a vzniklo dopadem objektu velikosti asteroidu. Srážka vyvolala v lunární kůře vlny, jejichž výsledkem jsou soustředné kruhové útvary. I když se to současníkům kosmické éry, kteří znají Měsíc jako svět bez vody a vzduchu, může zdát trochu ironické, tak ploché lunární oblasti se nazývají mare (množné číslo maria), latinsky moře, protože si astronomové kdysi myslili, že tyto oblasti mohou být moři.

Štítky: Měsíc, Mare, Impact basin, Orientale, Lunar reconnaissance orbiter


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »