Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Marsu z Phoenixu

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Co byste uviděli, pokud byste stáli na Marsu? Kosmická sonda Phoenix, která na Marsu přistála v roce 2008, takové nádherné panoráma zaznamenala. Snímek nahoře je digitální kombinací více než 100 snímků z kamery kolem dokola plně vytížené labolatoře. Když zarolujete doprava, tak uvidíte zbytek panoramatického obrazu. Na snímku jsou v popředí vidět kruhové sluneční panely, různé přístroje Phoenixu, rezem zabarvené horniny, příkop vykopaný Phoenixem k výzkumu chemického složení Marsu, rozsáhlá rovina půdy a půdou pokrytý led a prachem zbarvená atmosféra Marsu v dálce. Phoenix přistál daleko na severu Marsu a využil svojí důmyslné laboratoře k hledání známek, zda zde mohl v minulosti být život. Analýzy půdy potvrdily přítomnost ledu a poskytly nečekané důkazy chloristanů. Zda se mohl život na Marsu vyvíjet na základě chloristanů je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Mars, Panorama, Phoenix


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »