Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Marsu z Phoenixu

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Co byste uviděli, pokud byste stáli na Marsu? Kosmická sonda Phoenix, která na Marsu přistála v roce 2008, takové nádherné panoráma zaznamenala. Snímek nahoře je digitální kombinací více než 100 snímků z kamery kolem dokola plně vytížené labolatoře. Když zarolujete doprava, tak uvidíte zbytek panoramatického obrazu. Na snímku jsou v popředí vidět kruhové sluneční panely, různé přístroje Phoenixu, rezem zabarvené horniny, příkop vykopaný Phoenixem k výzkumu chemického složení Marsu, rozsáhlá rovina půdy a půdou pokrytý led a prachem zbarvená atmosféra Marsu v dálce. Phoenix přistál daleko na severu Marsu a využil svojí důmyslné laboratoře k hledání známek, zda zde mohl v minulosti být život. Analýzy půdy potvrdily přítomnost ledu a poskytly nečekané důkazy chloristanů. Zda se mohl život na Marsu vyvíjet na základě chloristanů je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Mars, Panorama, Phoenix


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »