Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Marsu z Phoenixu

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Co byste uviděli, pokud byste stáli na Marsu? Kosmická sonda Phoenix, která na Marsu přistála v roce 2008, takové nádherné panoráma zaznamenala. Snímek nahoře je digitální kombinací více než 100 snímků z kamery kolem dokola plně vytížené labolatoře. Když zarolujete doprava, tak uvidíte zbytek panoramatického obrazu. Na snímku jsou v popředí vidět kruhové sluneční panely, různé přístroje Phoenixu, rezem zabarvené horniny, příkop vykopaný Phoenixem k výzkumu chemického složení Marsu, rozsáhlá rovina půdy a půdou pokrytý led a prachem zbarvená atmosféra Marsu v dálce. Phoenix přistál daleko na severu Marsu a využil svojí důmyslné laboratoře k hledání známek, zda zde mohl v minulosti být život. Analýzy půdy potvrdily přítomnost ledu a poskytly nečekané důkazy chloristanů. Zda se mohl život na Marsu vyvíjet na základě chloristanů je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Mars, Panorama, Phoenix


26. vesmírný týden 2024

26. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 6. do 30. 6. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti. Planety Saturn, Mars a Jupiter můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze. Aktivita Slunce se opět zvýšila s třetím příchodem aktivní oblasti známé ze začátku května silnými erupcemi. Pozorovatelé úkazů na obloze mohou spatřit noční svítící oblaka. Mise kosmické lodi Starliner u ISS byla opět prodloužena. Čínská mise Chang’e 6 chystá velké finále s přistáním vzorků z Měsíce. Začíná projekt Česká cesta do vesmíru. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu vynesena vojenská stanice typu Almaz, pojmenovaná z důvodu utajení jako Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblaka

nad severozápadem ve 22.30

Další informace »