Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další rozšíření Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: STS-133 Shuttle Crew, NASA

Rozvoj Mezinárodní kosmické stanice (ISS) zase změnil její vzhled. Při nedávno skončené návštěvě raketoplán Discovery při svém posledním letu navštívil ISS a přivezl další části, především víceúčelový logistický modul Leonardo. Kosmická stanice se svými mnoha moduly a rozsáhlými slunečními panely je vidět na obrázku nahoře, který pořídila posádka Discovery poté, co stanici před návratem na Zemi opustila. Rozvoj této nejodlehlejší základny lidstva je vidět při porovnání snímku nahoře s jinými snímky z minulosti. Je také vidět mnoho různých typů modulů a zásobovacích lodí. Výstavba ISS započala v roce 1998.

Štítky: Raketoplán, Kosmická stanice, ISS


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »