Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan, prstence a Saturn z Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak tenké jsou Saturnovy prstence? Měření jasnosti z různých úhlů ukazují, že Saturnovy prstence jsou asi jeden kilometr tlusté, což je v relativních proporcích činí mnohem tenčí, než je žiletka. Tato tenkost se někdy při pořizování snímků poblíž roviny prstenců projevuje velmi dramaticky. Kosmická sonda Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu zachytila další takový snímek, který ukazuje, jak jsou prstence tenké. Snímek nahoře z poloviny ledna je v infračerveném a polarizovaném světle. Hned nad tenkými prstenci je vidět Titan a tmavé stíny prstenců na Saturnu ukazují, že Slunce je nad rovinou prstenců. Při bližší prohlídce snímku je zcela vpravo vidět menší měsíček Enceladus. Cassini je první družicí Saturnu a v současnosti se její provoz plánuje až do roku 2017.

Štítky: Saturn, Titan, Saturn's rings


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »