Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan, prstence a Saturn z Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak tenké jsou Saturnovy prstence? Měření jasnosti z různých úhlů ukazují, že Saturnovy prstence jsou asi jeden kilometr tlusté, což je v relativních proporcích činí mnohem tenčí, než je žiletka. Tato tenkost se někdy při pořizování snímků poblíž roviny prstenců projevuje velmi dramaticky. Kosmická sonda Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu zachytila další takový snímek, který ukazuje, jak jsou prstence tenké. Snímek nahoře z poloviny ledna je v infračerveném a polarizovaném světle. Hned nad tenkými prstenci je vidět Titan a tmavé stíny prstenců na Saturnu ukazují, že Slunce je nad rovinou prstenců. Při bližší prohlídce snímku je zcela vpravo vidět menší měsíček Enceladus. Cassini je první družicí Saturnu a v současnosti se její provoz plánuje až do roku 2017.

Štítky: Saturn, Titan, Saturn's rings


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »