Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování Cassini k Saturnu

Uznání a copyright: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA, S. Van Vuuren et al.;
Music: Adagio for Strings (NY Philharmonic)

Jak by to vypadalo blížit se v kosmické lodi k Saturnu? Nemusíme si to jen představovat, právě to v roce 2004 podstoupila kosmická sonda Cassini, na své cestě pořídila tisíce snímků a další tisíce poté, co vstoupila na oběžnou dráhu. Některé z těchto snímků byly nedávno digitálně upraveny, oříznuty a zkompilovány do tohoto inspirativního videa nahoře, které je součástí většího vyvíjeného IMAX projektu nazvaného Outside In. V poslední sekvenci se Saturn stává stále větší při přibližování k oblačnému Titanu, který se mihne dole. Dále je vidět, jak Cassini letí kolem Mimasu s jeho jasně viditelným velkým kráterem Herschel a s vířícím Saturnem v pozadí. Když Cassini překročí rovinu tenkých Saturnových prstenců, tak scénu ovládnou Saturnovy majestátné prstence. Na Saturnu samotném jsou vidět temné stíny prstenců. Nakonec se v dálce objeví tajemný měsíc s ledovými gejzíry Enceladus a pak je už video klip u konce.

Štítky: Saturn, Měsíce, Cassini, Video


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »