Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy nad Paranalem

Uznání a copyright: Guillaume Blanchard

Kometa Lovejoy (C/2011 W3) už dříve v tomto měsíci přežila své těsné přiblížení ke Slunci a stává se jedním z divů jižní vánoční oblohy. Kometa, která olizovala Slunce, je zde vidět před východem Slunce z observatoře Paranal v Chile a její ohon se prostírá vysoko nad východním obzorem. Kometa i její více než 20 stupňový ohon se zvedají nad rovinu naší galaxie Mléčná dráha. Kometa sama předvádí dech beroucí představení na nebeské scéně plné jižních hvězd a mlhovin včetně Velkého a Malého Magellanova mračna vpravo od kopule a záře zvířetníkového světla u levého okraje snímku. Tento širokoúhlý snímek, v popředí s jednotkami Velmi velkého dalekohledu na Paranalu, byl pořízen 23. prosince. Ohony komety Lovejoy budou při vzdalování od Slunce pokračovat v růstu do délky, i když bude kometa slábnout.

Štítky: Comet lovejoy, C/2011 W3, Paranal


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »