Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy nad Paranalem

Uznání a copyright: Guillaume Blanchard

Kometa Lovejoy (C/2011 W3) už dříve v tomto měsíci přežila své těsné přiblížení ke Slunci a stává se jedním z divů jižní vánoční oblohy. Kometa, která olizovala Slunce, je zde vidět před východem Slunce z observatoře Paranal v Chile a její ohon se prostírá vysoko nad východním obzorem. Kometa i její více než 20 stupňový ohon se zvedají nad rovinu naší galaxie Mléčná dráha. Kometa sama předvádí dech beroucí představení na nebeské scéně plné jižních hvězd a mlhovin včetně Velkého a Malého Magellanova mračna vpravo od kopule a záře zvířetníkového světla u levého okraje snímku. Tento širokoúhlý snímek, v popředí s jednotkami Velmi velkého dalekohledu na Paranalu, byl pořízen 23. prosince. Ohony komety Lovejoy budou při vzdalování od Slunce pokračovat v růstu do délky, i když bude kometa slábnout.

Štítky: Comet lovejoy, C/2011 W3, Paranal


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »