Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy nad Paranalem

Uznání a copyright: Guillaume Blanchard

Kometa Lovejoy (C/2011 W3) už dříve v tomto měsíci přežila své těsné přiblížení ke Slunci a stává se jedním z divů jižní vánoční oblohy. Kometa, která olizovala Slunce, je zde vidět před východem Slunce z observatoře Paranal v Chile a její ohon se prostírá vysoko nad východním obzorem. Kometa i její více než 20 stupňový ohon se zvedají nad rovinu naší galaxie Mléčná dráha. Kometa sama předvádí dech beroucí představení na nebeské scéně plné jižních hvězd a mlhovin včetně Velkého a Malého Magellanova mračna vpravo od kopule a záře zvířetníkového světla u levého okraje snímku. Tento širokoúhlý snímek, v popředí s jednotkami Velmi velkého dalekohledu na Paranalu, byl pořízen 23. prosince. Ohony komety Lovejoy budou při vzdalování od Slunce pokračovat v růstu do délky, i když bude kometa slábnout.

Štítky: Comet lovejoy, C/2011 W3, Paranal


29. vesmírný týden 2019

29. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 7. do 21. 7. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Indie letí k Měsíci, koncem týdne čekáme dva starty k ISS. Hayabusa 2 provedla druhý odběr vzorků z planetky Ryugu. Raketa Proton-M vynesla dalekohled Spektr-RG, raketa Vega selhala. Před 50 lety přistáli lidé na Měsíci a před 25 lety dopadaly první kusy komety na Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Slunce za Bezdězy

iPhone SE, série snímků při západu, animace od google...

Další informace »