Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: Mlhovina Činka

Uznání a copyright: Bill Snyder (Bill Snyder Photography)

První náznak, co se stane s naším Sluncem, byl náhodně objeven v roce 1764. Charles Messier tehdy připravoval seznam difuzních objektů, aby se nepletly s kometami. 27. objekt na Messierově seznamu, nyní znám jako M27 nebo mlhovina Činka, je planetární mlhovina, typ mlhoviny, kterou vytvoří naše Slunce, až se v jeho jádru zastaví jaderná fúze. M27 je jedna z nejjasnějších planetárních mlhovin na obloze a je vidět v souhvězdí Lištičky (Vulpecula) i triedrem. Světlu to z M27 k nám trvá 1000 let a nahoře je vidět v barvách emitovaných vodíkem a kyslíkem. Pochopení fyzikální podstaty a významu M27 bylo daleko za možnostmi vědy v 18. století. I dnes zůstává o bipolárních planetárních mlhovinách jako je M27 mnoho neznámého, včetně fyzikálního mechanismu, který vyvrhuje plynnou obálku s nízkou hmotností a zanechává po sobě rentgenově horkého bílého trpaslíka.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »