Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: Mlhovina Činka

Uznání a copyright: Bill Snyder (Bill Snyder Photography)

První náznak, co se stane s naším Sluncem, byl náhodně objeven v roce 1764. Charles Messier tehdy připravoval seznam difuzních objektů, aby se nepletly s kometami. 27. objekt na Messierově seznamu, nyní znám jako M27 nebo mlhovina Činka, je planetární mlhovina, typ mlhoviny, kterou vytvoří naše Slunce, až se v jeho jádru zastaví jaderná fúze. M27 je jedna z nejjasnějších planetárních mlhovin na obloze a je vidět v souhvězdí Lištičky (Vulpecula) i triedrem. Světlu to z M27 k nám trvá 1000 let a nahoře je vidět v barvách emitovaných vodíkem a kyslíkem. Pochopení fyzikální podstaty a významu M27 bylo daleko za možnostmi vědy v 18. století. I dnes zůstává o bipolárních planetárních mlhovinách jako je M27 mnoho neznámého, včetně fyzikálního mechanismu, který vyvrhuje plynnou obálku s nízkou hmotností a zanechává po sobě rentgenově horkého bílého trpaslíka.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »