Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: nekometa

Uznání a copyright: Matthew T. Russell

Astronom Charles Messier při svém hledání komet na obloze nad Francií 18. století si pečlivě vedl seznam věcí, na které narazil a které jistě nebyly komety. Toto je číslo 27 na jeho nyní slavném seznamu nekomet. Astronomové 21. století by nyní tento objekt identifikovali jako planetární mlhovinu, i když se o žádnou planetu nejedná, přestože se v malém dalekohledu svým okrouhlým tvarem podobá planetě. Messier 27 (M27) je výborným příkladem plynové emisní mlhoviny, která vzniká, když Slunci podobná hvězda vyhoří ve svém jádru nukleární palivo. Mlhovina vzniká odhazováním vnějších vrstev hvězdy do vesmíru, přičemž umírající hvězda svým intenzivním, ale neviditelným ultrafialovým světlem excituje atomy a září viditelným světlem. Toto krásné symetrické mezihvězdné mračno plynu zvané mlhovina Činka měří přes 2,5 světelného roku a je asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento impozantní barevný kompozitní obraz zvýrazňuje podrobnosti v dobře prostudované centrální oblasti a i slabší, zřídka zobrazované útvary ve vnějším halo mlhoviny. Obraz obsahuje úzkopásmové snímky pořízené pomocí filtrů citlivých na emisi atomů kyslíku v modrozelených odstínech a atomů vodíku v červené.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka, Charles messier


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »