Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HD 10180: Dosud nejbohatší objevený planetární systém

Uznání: ESO, L. Calçada

Existují i jiné bohaté planetární systémy? Naše Sluneční soustava má nejvíce planet ze všech známých hvězd, nejpravděpodobněji proto, že je tak těžké detekovat planety kolem jiných hvězd. Citlivá měření ovšem nyní odkryla maké, ale složité výkyvy Slunci podobné hvězdy HD 10180, což ukazuje, že má přinejmenším 5 planet a možná i více, což z ní činí dosud nejbohatší známý extra-solární planetární systém. Planety u HD 10180 byly objeveny za léta pozorování s využitím citlivého spektrografu HARPS u 3.6 m dalekohledu ESO v La Silla v Chile. Tato planetární soustava se jeví zcela jiná, než naše Sluneční soustava, jelikož všechny planety u HD 10180 mají hmotnosti jako Neptun, ale obíhají uvnitř dráhy Marsu. Video nahoře představuje uměleckou představu průletu touto soustavou. V budoucnu mohou citlivější data zachycená během delší doby posunout detekční techniku výkyvů hvězd do oblasti objevování planet ještě vzdálenějších a více podobných naší Zemi.

Štítky: Planetární soustava, Video, HD 10180, Extra-solar planets


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »