Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HD 10180: Dosud nejbohatší objevený planetární systém

Uznání: ESO, L. Calçada

Existují i jiné bohaté planetární systémy? Naše Sluneční soustava má nejvíce planet ze všech známých hvězd, nejpravděpodobněji proto, že je tak těžké detekovat planety kolem jiných hvězd. Citlivá měření ovšem nyní odkryla maké, ale složité výkyvy Slunci podobné hvězdy HD 10180, což ukazuje, že má přinejmenším 5 planet a možná i více, což z ní činí dosud nejbohatší známý extra-solární planetární systém. Planety u HD 10180 byly objeveny za léta pozorování s využitím citlivého spektrografu HARPS u 3.6 m dalekohledu ESO v La Silla v Chile. Tato planetární soustava se jeví zcela jiná, než naše Sluneční soustava, jelikož všechny planety u HD 10180 mají hmotnosti jako Neptun, ale obíhají uvnitř dráhy Marsu. Video nahoře představuje uměleckou představu průletu touto soustavou. V budoucnu mohou citlivější data zachycená během delší doby posunout detekční techniku výkyvů hvězd do oblasti objevování planet ještě vzdálenějších a více podobných naší Zemi.

Štítky: Planetární soustava, Video, HD 10180, Extra-solar planets


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »