Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HD 10180: Dosud nejbohatší objevený planetární systém

Uznání: ESO, L. Calçada

Existují i jiné bohaté planetární systémy? Naše Sluneční soustava má nejvíce planet ze všech známých hvězd, nejpravděpodobněji proto, že je tak těžké detekovat planety kolem jiných hvězd. Citlivá měření ovšem nyní odkryla maké, ale složité výkyvy Slunci podobné hvězdy HD 10180, což ukazuje, že má přinejmenším 5 planet a možná i více, což z ní činí dosud nejbohatší známý extra-solární planetární systém. Planety u HD 10180 byly objeveny za léta pozorování s využitím citlivého spektrografu HARPS u 3.6 m dalekohledu ESO v La Silla v Chile. Tato planetární soustava se jeví zcela jiná, než naše Sluneční soustava, jelikož všechny planety u HD 10180 mají hmotnosti jako Neptun, ale obíhají uvnitř dráhy Marsu. Video nahoře představuje uměleckou představu průletu touto soustavou. V budoucnu mohou citlivější data zachycená během delší doby posunout detekční techniku výkyvů hvězd do oblasti objevování planet ještě vzdálenějších a více podobných naší Zemi.

Štítky: Planetární soustava, Video, HD 10180, Extra-solar planets


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »