Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií Abell 1689 zvětšuje temný vesmír

Uznání: NASA, ESA, E. Jullo (JPL), P. Natarajan (Yale), & J.-P. Kneib (LAM, CNRS)
Acknowledgment: H. Ford and N. Benetiz (JHU), & T. Broadhurst (Tel Aviv)

Co je to za kupu galaxií? Aby se zjistilo, v jakých formách se nachází hmota v kupě Abell 1689, jsou potřeba nejenom hloubkové snímky z dalekohledů jako je Hubblův kosmický dalekohled, ale také podrobný počítačový model. Pro začátek, téměř každá žlutá šmouha na snímku nahoře je celá galaxie. Při podrobnější prohlídce se ale ukazuje, že mnoho galaxií v pozadí je podivně zvětšeno a zborceno do dlouhých zakřivených oblouků prostřednictvím gravitační čočky tvořené kupou. Počítačové analýzy umístění a hladkosti těchto oblouků ukazují, že vedle hmoty v galaxiích, kterou vidíme, musí kupa obsahovat také významné množství temné hmoty, která je podle modelu digitálně superponovaná v nachové barvě. Kupa Abell 1689 zůstává stále záhadou, jelikož oblouky jsou tak početné a různorodé, že se zatím neobjevil žádný jednotlivý model temné hmoty, který by mohl všechno vysvětlit a přitom být konzistentní s modely temné hmoty, které berou v úvahu jejich pohyb. Přesto podrobná informace od kup galaxií jako je Abell 1689 dává naději, že se jednoho dne podaří najít řešení, které nejenom že by odhalilo temnou hmotu v kupách, ale také potřebné množství temné energie ve vesmíru, která se musí nacházet podél linie pohledu ke vzdáleným obloukům.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Abell 1689


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »