Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Mléčné dráhy v úžině Loch Ard

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro)

Už jste někdy viděli, že by Mléčná dráha vrhala stín? Abyste něco takového uviděli, tak musí být správné podmínky. Zaprvé a především, obloha musí být poměrně bezmračná, takže lze spatřit dlouhý pás centrálního disku Mléčné dráhy. Okolí musí být téměř zcela temné, bez žádných jasných umělých světel. Dále nesmí být nad obzorem Měsíc, neboť jeho záře by dominovala. A konečně stíny lze nejlépe zachytit při dlouhých expozicích. Na snímku nahoře, který byl pořízen v národním parku Port Campbell v provincii Victoria v Austrálii, bylo digitálně sestaveno sedm 15 sekundových snímků země a vždy zpět pootočené oblohy, aby vyniklo světlo a podrobnosti. V popředí je úžina Loch Ard pojmenovaná po lodi, která v roce 1878 tragicky najela na mělčinu. Ty dvě skály jsou zbytky zhrouceného oblouku a jmenují se Tom a Eva po pouhých dvou lidech, kteří ztroskotání lodi Loch Ard přežili. Při pečlivé prohlídce vod před skalisky uvidíte stíny vržené světlem naší Mléčné dráhy. Na tomto filmu je vidět, jak se poklidnou scénou pohybují nízké mraky.

Štítky: Mléčná dráha, Shadow, Loch Ard Gorge


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »