Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Mléčné dráhy v úžině Loch Ard

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro)

Už jste někdy viděli, že by Mléčná dráha vrhala stín? Abyste něco takového uviděli, tak musí být správné podmínky. Zaprvé a především, obloha musí být poměrně bezmračná, takže lze spatřit dlouhý pás centrálního disku Mléčné dráhy. Okolí musí být téměř zcela temné, bez žádných jasných umělých světel. Dále nesmí být nad obzorem Měsíc, neboť jeho záře by dominovala. A konečně stíny lze nejlépe zachytit při dlouhých expozicích. Na snímku nahoře, který byl pořízen v národním parku Port Campbell v provincii Victoria v Austrálii, bylo digitálně sestaveno sedm 15 sekundových snímků země a vždy zpět pootočené oblohy, aby vyniklo světlo a podrobnosti. V popředí je úžina Loch Ard pojmenovaná po lodi, která v roce 1878 tragicky najela na mělčinu. Ty dvě skály jsou zbytky zhrouceného oblouku a jmenují se Tom a Eva po pouhých dvou lidech, kteří ztroskotání lodi Loch Ard přežili. Při pečlivé prohlídce vod před skalisky uvidíte stíny vržené světlem naší Mléčné dráhy. Na tomto filmu je vidět, jak se poklidnou scénou pohybují nízké mraky.

Štítky: Mléčná dráha, Shadow, Loch Ard Gorge


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »