Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Mléčné dráhy v úžině Loch Ard

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro)

Už jste někdy viděli, že by Mléčná dráha vrhala stín? Abyste něco takového uviděli, tak musí být správné podmínky. Zaprvé a především, obloha musí být poměrně bezmračná, takže lze spatřit dlouhý pás centrálního disku Mléčné dráhy. Okolí musí být téměř zcela temné, bez žádných jasných umělých světel. Dále nesmí být nad obzorem Měsíc, neboť jeho záře by dominovala. A konečně stíny lze nejlépe zachytit při dlouhých expozicích. Na snímku nahoře, který byl pořízen v národním parku Port Campbell v provincii Victoria v Austrálii, bylo digitálně sestaveno sedm 15 sekundových snímků země a vždy zpět pootočené oblohy, aby vyniklo světlo a podrobnosti. V popředí je úžina Loch Ard pojmenovaná po lodi, která v roce 1878 tragicky najela na mělčinu. Ty dvě skály jsou zbytky zhrouceného oblouku a jmenují se Tom a Eva po pouhých dvou lidech, kteří ztroskotání lodi Loch Ard přežili. Při pečlivé prohlídce vod před skalisky uvidíte stíny vržené světlem naší Mléčné dráhy. Na tomto filmu je vidět, jak se poklidnou scénou pohybují nízké mraky.

Štítky: Mléčná dráha, Shadow, Loch Ard Gorge


13. vesmírný týden 2019

13. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 25. 3. do 31. 3. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve dvou těsných konjunkcích s ranními planetami. Večer je vidět Mars poblíž Plejád. Ráno je vidět Jupiter a Saturn. Slunce překvapilo velkou skupinou skvrn v opravdu aktivní oblasti. Planetka Bennu vyvrhuje kamení. Start evropské rakety Vega byl úspěšný. Firma OneSpace chystá první start své rakety. Očekáváme výstup dvou žen do volného kosmu. V noci na neděli se změní čas o hodinu vpřed na letní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »