Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Mléčné dráhy v úžině Loch Ard

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro)

Už jste někdy viděli, že by Mléčná dráha vrhala stín? Abyste něco takového uviděli, tak musí být správné podmínky. Zaprvé a především, obloha musí být poměrně bezmračná, takže lze spatřit dlouhý pás centrálního disku Mléčné dráhy. Okolí musí být téměř zcela temné, bez žádných jasných umělých světel. Dále nesmí být nad obzorem Měsíc, neboť jeho záře by dominovala. A konečně stíny lze nejlépe zachytit při dlouhých expozicích. Na snímku nahoře, který byl pořízen v národním parku Port Campbell v provincii Victoria v Austrálii, bylo digitálně sestaveno sedm 15 sekundových snímků země a vždy zpět pootočené oblohy, aby vyniklo světlo a podrobnosti. V popředí je úžina Loch Ard pojmenovaná po lodi, která v roce 1878 tragicky najela na mělčinu. Ty dvě skály jsou zbytky zhrouceného oblouku a jmenují se Tom a Eva po pouhých dvou lidech, kteří ztroskotání lodi Loch Ard přežili. Při pečlivé prohlídce vod před skalisky uvidíte stíny vržené světlem naší Mléčné dráhy. Na tomto filmu je vidět, jak se poklidnou scénou pohybují nízké mraky.

Štítky: Mléčná dráha, Shadow, Loch Ard Gorge


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »