Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasnější než Mars

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ani kdybyste si zrovna četli email, který by tvrdil, že Mars bude dnešní noc neuvěřitelně jasný, tak ta nejjasnější hvězda na obzoru není Mars. Nejjasnějším objektem na tomto pohledu na pouštní soumračnou oblohu 24. srpna ze středního Iránu je Venuše, neboli Večernice. Ale jasný Mars je na obrázku, hned vpravo nahoře od brilantnější Venuše. Navzdory každoročně se opakujícím podvodným emailům o Marsu, které tvrdí, že Mars bude velký a jasný jako Měsíc, tak tato nebeská scéna se velice podobá tomu, co budete moci na západní obloze uvidět dnes večer. Tato pořád pěkná podívaná obsahuje spolu s Marsem ještě i Spiku, alfu ze souhvězdí Panny, která je vlevo nahoře od Venuše. Dále vpravo od Venuše vykukuje nad mraky přes slábnoucí záři západu Saturn. Skoro na opačné straně ozařuje poušť úplněk Měsíce, který je asi 400 000 krát jasnější než Mars.

Štítky: Mars, Venuše, Saturn, Spica, Mars hoax


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »