Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasnější než Mars

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ani kdybyste si zrovna četli email, který by tvrdil, že Mars bude dnešní noc neuvěřitelně jasný, tak ta nejjasnější hvězda na obzoru není Mars. Nejjasnějším objektem na tomto pohledu na pouštní soumračnou oblohu 24. srpna ze středního Iránu je Venuše, neboli Večernice. Ale jasný Mars je na obrázku, hned vpravo nahoře od brilantnější Venuše. Navzdory každoročně se opakujícím podvodným emailům o Marsu, které tvrdí, že Mars bude velký a jasný jako Měsíc, tak tato nebeská scéna se velice podobá tomu, co budete moci na západní obloze uvidět dnes večer. Tato pořád pěkná podívaná obsahuje spolu s Marsem ještě i Spiku, alfu ze souhvězdí Panny, která je vlevo nahoře od Venuše. Dále vpravo od Venuše vykukuje nad mraky přes slábnoucí záři západu Saturn. Skoro na opačné straně ozařuje poušť úplněk Měsíce, který je asi 400 000 krát jasnější než Mars.

Štítky: Mars, Venuše, Saturn, Spica, Mars hoax


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »