Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasnější než Mars

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ani kdybyste si zrovna četli email, který by tvrdil, že Mars bude dnešní noc neuvěřitelně jasný, tak ta nejjasnější hvězda na obzoru není Mars. Nejjasnějším objektem na tomto pohledu na pouštní soumračnou oblohu 24. srpna ze středního Iránu je Venuše, neboli Večernice. Ale jasný Mars je na obrázku, hned vpravo nahoře od brilantnější Venuše. Navzdory každoročně se opakujícím podvodným emailům o Marsu, které tvrdí, že Mars bude velký a jasný jako Měsíc, tak tato nebeská scéna se velice podobá tomu, co budete moci na západní obloze uvidět dnes večer. Tato pořád pěkná podívaná obsahuje spolu s Marsem ještě i Spiku, alfu ze souhvězdí Panny, která je vlevo nahoře od Venuše. Dále vpravo od Venuše vykukuje nad mraky přes slábnoucí záři západu Saturn. Skoro na opačné straně ozařuje poušť úplněk Měsíce, který je asi 400 000 krát jasnější než Mars.

Štítky: Mars, Venuše, Saturn, Spica, Mars hoax


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »