Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasnější než Mars

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ani kdybyste si zrovna četli email, který by tvrdil, že Mars bude dnešní noc neuvěřitelně jasný, tak ta nejjasnější hvězda na obzoru není Mars. Nejjasnějším objektem na tomto pohledu na pouštní soumračnou oblohu 24. srpna ze středního Iránu je Venuše, neboli Večernice. Ale jasný Mars je na obrázku, hned vpravo nahoře od brilantnější Venuše. Navzdory každoročně se opakujícím podvodným emailům o Marsu, které tvrdí, že Mars bude velký a jasný jako Měsíc, tak tato nebeská scéna se velice podobá tomu, co budete moci na západní obloze uvidět dnes večer. Tato pořád pěkná podívaná obsahuje spolu s Marsem ještě i Spiku, alfu ze souhvězdí Panny, která je vlevo nahoře od Venuše. Dále vpravo od Venuše vykukuje nad mraky přes slábnoucí záři západu Saturn. Skoro na opačné straně ozařuje poušť úplněk Měsíce, který je asi 400 000 krát jasnější než Mars.

Štítky: Mars, Venuše, Saturn, Spica, Mars hoax


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »