Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasnější než Mars

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ani kdybyste si zrovna četli email, který by tvrdil, že Mars bude dnešní noc neuvěřitelně jasný, tak ta nejjasnější hvězda na obzoru není Mars. Nejjasnějším objektem na tomto pohledu na pouštní soumračnou oblohu 24. srpna ze středního Iránu je Venuše, neboli Večernice. Ale jasný Mars je na obrázku, hned vpravo nahoře od brilantnější Venuše. Navzdory každoročně se opakujícím podvodným emailům o Marsu, které tvrdí, že Mars bude velký a jasný jako Měsíc, tak tato nebeská scéna se velice podobá tomu, co budete moci na západní obloze uvidět dnes večer. Tato pořád pěkná podívaná obsahuje spolu s Marsem ještě i Spiku, alfu ze souhvězdí Panny, která je vlevo nahoře od Venuše. Dále vpravo od Venuše vykukuje nad mraky přes slábnoucí záři západu Saturn. Skoro na opačné straně ozařuje poušť úplněk Měsíce, který je asi 400 000 krát jasnější než Mars.

Štítky: Mars, Venuše, Saturn, Spica, Mars hoax


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »