Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra ve Slunci

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Tento zlověstný, temný útvar, který se rozlézá po tváři Slunce, je koronální díra, oblast s nízkou hustotou, která se zvedá nad povrch a kde se sluneční magnetické pole volně otevírá do meziplanetárního prostoru. Koronální díry se už od 1960-tých let rozsáhle studují z vesmíru v ultrafialovém a rentgenovém světle a jsou známy jako zdroje slunečního větru o vysokých rychlostech, atomů a elektronů, které plynou ven podél otevřených magnetických siločar. V obdobích nízké aktivity koronální díry typicky pokrývají oblasti kolem slunečních pólů. Ale tato rozsáhlá koronální díra dominovala severní polokouli Slunce počátkem tohoto týdne, kde ji v extrémním ultrafialovém světle zachytily kamery na palubě sluneční observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Sluneční vítr, který proudil z této koronální díry vyvolal na planetě Zemi polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční vítr, Polární záře, Coronal hole, Sdo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »