Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra ve Slunci

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Tento zlověstný, temný útvar, který se rozlézá po tváři Slunce, je koronální díra, oblast s nízkou hustotou, která se zvedá nad povrch a kde se sluneční magnetické pole volně otevírá do meziplanetárního prostoru. Koronální díry se už od 1960-tých let rozsáhle studují z vesmíru v ultrafialovém a rentgenovém světle a jsou známy jako zdroje slunečního větru o vysokých rychlostech, atomů a elektronů, které plynou ven podél otevřených magnetických siločar. V obdobích nízké aktivity koronální díry typicky pokrývají oblasti kolem slunečních pólů. Ale tato rozsáhlá koronální díra dominovala severní polokouli Slunce počátkem tohoto týdne, kde ji v extrémním ultrafialovém světle zachytily kamery na palubě sluneční observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Sluneční vítr, který proudil z této koronální díry vyvolal na planetě Zemi polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční vítr, Polární záře, Coronal hole, Sdo


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »