Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní chmýří

Uznání a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (ISM - interstellar medium). ISM není uniformní, ale vykazuje skvrnitost, dokonce i v okolí našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, protože je velmi řídké a emituje málo světla. Většinou se jedná o vodík a ten ovšem abrsorbuje velmi specifické barvy, které lze detekovat ve světle blízkých hvězd. Pracovní mapa místního ISM v okruhu 10 světelných let na základě nedávných pozorováních je nahoře. Tato pozorování ukazují, že naše Slunce se pohybuje přes Místní mezihvězdné mračno, které plyne ven z hvězdotvorné oblasti - asociace Štír-Kentaurus. Naše Slunce může opustit Místní mezihvězdné mračno, též zvané Místní chmýří, v průběhu příštích 10000 let. O místním ISM zůstává mnoho neznámého, včetně podrobností v jeho distribuci, jeho původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Plyn, Local Fluff, Local Interstellar Cloud


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »