Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní chmýří

Uznání a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (ISM - interstellar medium). ISM není uniformní, ale vykazuje skvrnitost, dokonce i v okolí našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, protože je velmi řídké a emituje málo světla. Většinou se jedná o vodík a ten ovšem abrsorbuje velmi specifické barvy, které lze detekovat ve světle blízkých hvězd. Pracovní mapa místního ISM v okruhu 10 světelných let na základě nedávných pozorováních je nahoře. Tato pozorování ukazují, že naše Slunce se pohybuje přes Místní mezihvězdné mračno, které plyne ven z hvězdotvorné oblasti - asociace Štír-Kentaurus. Naše Slunce může opustit Místní mezihvězdné mračno, též zvané Místní chmýří, v průběhu příštích 10000 let. O místním ISM zůstává mnoho neznámého, včetně podrobností v jeho distribuci, jeho původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Plyn, Local Fluff, Local Interstellar Cloud


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »