Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní chmýří

Uznání a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (ISM - interstellar medium). ISM není uniformní, ale vykazuje skvrnitost, dokonce i v okolí našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, protože je velmi řídké a emituje málo světla. Většinou se jedná o vodík a ten ovšem abrsorbuje velmi specifické barvy, které lze detekovat ve světle blízkých hvězd. Pracovní mapa místního ISM v okruhu 10 světelných let na základě nedávných pozorováních je nahoře. Tato pozorování ukazují, že naše Slunce se pohybuje přes Místní mezihvězdné mračno, které plyne ven z hvězdotvorné oblasti - asociace Štír-Kentaurus. Naše Slunce může opustit Místní mezihvězdné mračno, též zvané Místní chmýří, v průběhu příštích 10000 let. O místním ISM zůstává mnoho neznámého, včetně podrobností v jeho distribuci, jeho původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Plyn, Local Fluff, Local Interstellar Cloud


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »