Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní chmýří

Uznání a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (ISM - interstellar medium). ISM není uniformní, ale vykazuje skvrnitost, dokonce i v okolí našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, protože je velmi řídké a emituje málo světla. Většinou se jedná o vodík a ten ovšem abrsorbuje velmi specifické barvy, které lze detekovat ve světle blízkých hvězd. Pracovní mapa místního ISM v okruhu 10 světelných let na základě nedávných pozorováních je nahoře. Tato pozorování ukazují, že naše Slunce se pohybuje přes Místní mezihvězdné mračno, které plyne ven z hvězdotvorné oblasti - asociace Štír-Kentaurus. Naše Slunce může opustit Místní mezihvězdné mračno, též zvané Místní chmýří, v průběhu příštích 10000 let. O místním ISM zůstává mnoho neznámého, včetně podrobností v jeho distribuci, jeho původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Plyn, Local Fluff, Local Interstellar Cloud


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »