Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výchoz Comanche na Marsu ukazuje vlídnou minulost

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Mohl být kdysi život na Marsu? Dnes by ani žádné zvíře ani žádná rostlina ze Země nemohla na Marsu dlouho přežít, jelikož přinejmenším jedna z klíčových složek, tekoucí voda na rezavém povrchu rudé planety v podstatě chybí. I když údaje z marťanských vozítek naznačují, že Mars mohl mít před dlouhou dobou na svém povrchu kapalnou vodu, ovšem ta nejspíš byla pro známé formy života příliš kyselá. Nová podrobná analýza neobvyklého výchozu skaliska a půdy, který v roce 2005 náhodně objevilo vozítko Spirit, ukázalo náznak, že ne celý Mars byl vždy tak kyselý. Dotčený kopeček s výchozem se jmenuje Comanche, je vidět v horní části obrázku nahoře a obsahuje neobvykle vysokou koncentraci uhličitanů hořčíku a železa. Snímek nahoře je vidět ve zvýrazněných barvách, které zdůrazňují rozdíly ve složení. Jelikož se tyto uhličitany rozpouštějí v kyselině, tak existence těchto výchozů naznačuje, že tekoucí voda na Marsu byla snad možná méně kyselá a byla vhodnější pro život. Podrobnější analýzy a pátrání po dalších známkách budou zcela jistě pokračovat.
Oprava: Na správný geologický termín výchoz upozornil 30.8. Jaroslav Zajíc

Štítky: Mars, Life, Comanche Outcrop, Mouse over


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »