Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výchoz Comanche na Marsu ukazuje vlídnou minulost

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Mohl být kdysi život na Marsu? Dnes by ani žádné zvíře ani žádná rostlina ze Země nemohla na Marsu dlouho přežít, jelikož přinejmenším jedna z klíčových složek, tekoucí voda na rezavém povrchu rudé planety v podstatě chybí. I když údaje z marťanských vozítek naznačují, že Mars mohl mít před dlouhou dobou na svém povrchu kapalnou vodu, ovšem ta nejspíš byla pro známé formy života příliš kyselá. Nová podrobná analýza neobvyklého výchozu skaliska a půdy, který v roce 2005 náhodně objevilo vozítko Spirit, ukázalo náznak, že ne celý Mars byl vždy tak kyselý. Dotčený kopeček s výchozem se jmenuje Comanche, je vidět v horní části obrázku nahoře a obsahuje neobvykle vysokou koncentraci uhličitanů hořčíku a železa. Snímek nahoře je vidět ve zvýrazněných barvách, které zdůrazňují rozdíly ve složení. Jelikož se tyto uhličitany rozpouštějí v kyselině, tak existence těchto výchozů naznačuje, že tekoucí voda na Marsu byla snad možná méně kyselá a byla vhodnější pro život. Podrobnější analýzy a pátrání po dalších známkách budou zcela jistě pokračovat.
Oprava: Na správný geologický termín výchoz upozornil 30.8. Jaroslav Zajíc

Štítky: Mars, Life, Comanche Outcrop, Mouse over


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »