Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výchoz Comanche na Marsu ukazuje vlídnou minulost

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Mohl být kdysi život na Marsu? Dnes by ani žádné zvíře ani žádná rostlina ze Země nemohla na Marsu dlouho přežít, jelikož přinejmenším jedna z klíčových složek, tekoucí voda na rezavém povrchu rudé planety v podstatě chybí. I když údaje z marťanských vozítek naznačují, že Mars mohl mít před dlouhou dobou na svém povrchu kapalnou vodu, ovšem ta nejspíš byla pro známé formy života příliš kyselá. Nová podrobná analýza neobvyklého výchozu skaliska a půdy, který v roce 2005 náhodně objevilo vozítko Spirit, ukázalo náznak, že ne celý Mars byl vždy tak kyselý. Dotčený kopeček s výchozem se jmenuje Comanche, je vidět v horní části obrázku nahoře a obsahuje neobvykle vysokou koncentraci uhličitanů hořčíku a železa. Snímek nahoře je vidět ve zvýrazněných barvách, které zdůrazňují rozdíly ve složení. Jelikož se tyto uhličitany rozpouštějí v kyselině, tak existence těchto výchozů naznačuje, že tekoucí voda na Marsu byla snad možná méně kyselá a byla vhodnější pro život. Podrobnější analýzy a pátrání po dalších známkách budou zcela jistě pokračovat.
Oprava: Na správný geologický termín výchoz upozornil 30.8. Jaroslav Zajíc

Štítky: Mars, Life, Comanche Outcrop, Mouse over


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »