Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výchoz Comanche na Marsu ukazuje vlídnou minulost

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Mohl být kdysi život na Marsu? Dnes by ani žádné zvíře ani žádná rostlina ze Země nemohla na Marsu dlouho přežít, jelikož přinejmenším jedna z klíčových složek, tekoucí voda na rezavém povrchu rudé planety v podstatě chybí. I když údaje z marťanských vozítek naznačují, že Mars mohl mít před dlouhou dobou na svém povrchu kapalnou vodu, ovšem ta nejspíš byla pro známé formy života příliš kyselá. Nová podrobná analýza neobvyklého výchozu skaliska a půdy, který v roce 2005 náhodně objevilo vozítko Spirit, ukázalo náznak, že ne celý Mars byl vždy tak kyselý. Dotčený kopeček s výchozem se jmenuje Comanche, je vidět v horní části obrázku nahoře a obsahuje neobvykle vysokou koncentraci uhličitanů hořčíku a železa. Snímek nahoře je vidět ve zvýrazněných barvách, které zdůrazňují rozdíly ve složení. Jelikož se tyto uhličitany rozpouštějí v kyselině, tak existence těchto výchozů naznačuje, že tekoucí voda na Marsu byla snad možná méně kyselá a byla vhodnější pro život. Podrobnější analýzy a pátrání po dalších známkách budou zcela jistě pokračovat.
Oprava: Na správný geologický termín výchoz upozornil 30.8. Jaroslav Zajíc

Štítky: Mars, Life, Comanche Outcrop, Mouse over


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »