Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anotovaný střed Galaxie

Uznání a copyright: Jamie Fernandez

Nebe směrem ke středu naší Galaxie je zaplněno širokou paletou nebeských podivuhodností, z nichž některé jsou vidět z tmavých míst i obyčejným triedrem. K souhvězdím kolem Galaktického středu patří Střelec (Sagittarius), Váhy (Libra), Štír (Scorpius), Štít (Scutum) a Hadonoš (Ophiuchus). K mlhovinám patří Messierovy objekty M8, M16, M20 a také mlhoviny Dýmka a Kočičí packa. Z otevřených hvězdokup jsou vidět M6, M7, M21, M23, M24 a M25, ale vidět je i kulová hvězdokupa M22. Mezi M7 a M8 je směrem ke Galaktickému středu vidět díra v prachu, za kterou je jasná oblast zaplněná vzdálenými hvězdami, známá jako Baadeho okno. Když umístíte nad snímek nahoře kurzor, tak uvidíte anotovanou verzi snímku.

Štítky: Galaktický střed, Sagittarius, Annotated, Mouse over


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »