Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země a Měsíc ze sondy MESSENGER

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Jak opravdu vypadá od planety Merkur naše Země? Tuto otázku zodpověděla kosmická sonda MESSENGER, když se při svém nejtěsnějším přiblížení ke Slunci asi před třemi měsíci ohlédla zpátky k Zemi. Země s Měsícem jsou na snímku vidět jako dvě tečky vlevo dole. Sonda MESSENGER sice nebyla zrovna u Merkuru, ale když snímek nahoře pořizovala, tak byla v takovém místě, odkud by byl pohled velice podobný. Z Merkuru se Země a její srovnatelně velký měsíc budou vždy jevit jako malé kroužky odraženého slunečního světla a nikdy nebudou vykazovat fáze srpku. Sonda MESSENGER od svého vypuštění v roce 2004 prolétla kolem Merkurutřikrát a v březnu 2011 má vstoupit na oběžnou dráhu této nejvnitřnější planety.

Štítky: Měsíc, Země, Messenger spacecraft


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »