Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země a Měsíc ze sondy MESSENGER

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Jak opravdu vypadá od planety Merkur naše Země? Tuto otázku zodpověděla kosmická sonda MESSENGER, když se při svém nejtěsnějším přiblížení ke Slunci asi před třemi měsíci ohlédla zpátky k Zemi. Země s Měsícem jsou na snímku vidět jako dvě tečky vlevo dole. Sonda MESSENGER sice nebyla zrovna u Merkuru, ale když snímek nahoře pořizovala, tak byla v takovém místě, odkud by byl pohled velice podobný. Z Merkuru se Země a její srovnatelně velký měsíc budou vždy jevit jako malé kroužky odraženého slunečního světla a nikdy nebudou vykazovat fáze srpku. Sonda MESSENGER od svého vypuštění v roce 2004 prolétla kolem Merkurutřikrát a v březnu 2011 má vstoupit na oběžnou dráhu této nejvnitřnější planety.

Štítky: Měsíc, Země, Messenger spacecraft


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »