Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Bublina

Uznání a copyright: Dave Jurasevich (Mount Wilson Observatory)

Toto mezihvězdné zjevení rozfouknuté větrem z hmotné hvězdy má překvapivě důvěrně známý tvar. Tato mlhovina katalogizovaná jako NGC 7635, je též prostě také známa jako Bublina. Přestože vypadá tak křehce, tak tato bublina o průměru 10 světelných let nabízí důkaz o bouřlivých procesech. Vpravo nahoře od středu Bubliny je horká hvězda typu O, která je několik set krát zářivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Tuto strukturu zářícího plynu vyfoukaly proti hustšímu materiálu v okolním molekulárním mračnu prudký hvězdný vítr a intenzivní radiace. Spletitá Bublina se nachází asi 11000 světelných let daleko v chlubivém souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia). Pro obarvení tohoto ostrého obrázku ve falešných barvách byla užita Hubblova paleta, která zobrazuje emisi atomů síry, vodíku a kyslíku v červené, zelené a modré barvě. Obrazová data nahoře pořídil malý dalekohled pod jasnou, klidnou oblohou na observatoři Mount Wilson.

Štítky: Hvězdný vítr, Bubble nebula, NGC 7635, O-star


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »