Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Bublina

Uznání a copyright: Dave Jurasevich (Mount Wilson Observatory)

Toto mezihvězdné zjevení rozfouknuté větrem z hmotné hvězdy má překvapivě důvěrně známý tvar. Tato mlhovina katalogizovaná jako NGC 7635, je též prostě také známa jako Bublina. Přestože vypadá tak křehce, tak tato bublina o průměru 10 světelných let nabízí důkaz o bouřlivých procesech. Vpravo nahoře od středu Bubliny je horká hvězda typu O, která je několik set krát zářivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Tuto strukturu zářícího plynu vyfoukaly proti hustšímu materiálu v okolním molekulárním mračnu prudký hvězdný vítr a intenzivní radiace. Spletitá Bublina se nachází asi 11000 světelných let daleko v chlubivém souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia). Pro obarvení tohoto ostrého obrázku ve falešných barvách byla užita Hubblova paleta, která zobrazuje emisi atomů síry, vodíku a kyslíku v červené, zelené a modré barvě. Obrazová data nahoře pořídil malý dalekohled pod jasnou, klidnou oblohou na observatoři Mount Wilson.

Štítky: Hvězdný vítr, Bubble nebula, NGC 7635, O-star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »