Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Bublina

Uznání a copyright: Dave Jurasevich (Mount Wilson Observatory)

Toto mezihvězdné zjevení rozfouknuté větrem z hmotné hvězdy má překvapivě důvěrně známý tvar. Tato mlhovina katalogizovaná jako NGC 7635, je též prostě také známa jako Bublina. Přestože vypadá tak křehce, tak tato bublina o průměru 10 světelných let nabízí důkaz o bouřlivých procesech. Vpravo nahoře od středu Bubliny je horká hvězda typu O, která je několik set krát zářivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Tuto strukturu zářícího plynu vyfoukaly proti hustšímu materiálu v okolním molekulárním mračnu prudký hvězdný vítr a intenzivní radiace. Spletitá Bublina se nachází asi 11000 světelných let daleko v chlubivém souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia). Pro obarvení tohoto ostrého obrázku ve falešných barvách byla užita Hubblova paleta, která zobrazuje emisi atomů síry, vodíku a kyslíku v červené, zelené a modré barvě. Obrazová data nahoře pořídil malý dalekohled pod jasnou, klidnou oblohou na observatoři Mount Wilson.

Štítky: Hvězdný vítr, Bubble nebula, NGC 7635, O-star


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »