Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malý oblak Magellanův

Uznání a copyright: Bogdan Jarzyna

Portugalský mořeplavec Ferdinand Magellan a jeho posádka měli při své plavbě kolem světa spoustu času studovat jižní oblohu. Výsledkem je, že dva nebeské skvosty snadno viditelné na jižní polokouli jsou známy jako Oblaka Magellanova. O těchto kosmických mračnech se nyní ví, že to jsou nepravidelné, trpasličí galaxie, satelity naší větší spirální Galaxie Mléčné dráhy. Malé Magellanovo mračno měří asi 15000 světelných let a obsahuje několik set miliónů hvězd. Ve své vzdálenosti asi 210 000 světelných let v souhvězdí Tukana, je vzdálenější, než kterákoliv jiná satelitní galaxie Mléčné dráhy, včetně trpasličích galaxií Canis Major a Sagittarius a i Velkého Magellanova mračna. Na tomto ostrém snímku jsou v popředí také dvě kulové hvězdokupy NGC 362 (vpravo dole) a 47 Tucanae. Krásná 47 Tucanae je zhruba 13 000 světelných let daleko a zde je vidět vlevo od Malého Magellanova mračna.

Štítky: Galaxie, Smc, Small magellanic cloud, Ngc292


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »