Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá slunce v NGC 7129

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.)

Uvnitř prašné mlhoviny NGC 7129, vzdálené asi 3000 světelných let v královském souhvězdí Kefeus, jsou stále ještě mladá slunce. Zatímco tyto hvězdy jsou poměrně mladé, jen několik miliónů let, je velmi pravděpodobné, že naše vlastní Slunce vznikalo v podobné hvězdné porodnici asi před 5 miliardami let. Na tomto ostrém (zvětšovacím) obrázku stojí nejvíc za pozornost nádherné modravé prachové mraky, které odrážejí mladistvé světlo hvězd, ale menší, červené srpky jsou též znakem energetických a mladých stelárních objektů. Tyto útvary jsou známy jako Herbig-Harovy objekty a jejich tvar a barva je charakteristická pro zářící vodík stlačovaný rázovou vlnou výtrysky, které proudí z nově zrozených hvězd. Zárodečný plyn a prach se z této oblasti nakonec rozplynou a hvězdy se při oběhu volně vázané kupy při oběhu centra Galaxie rozptýlí. Tento teleskopický pohled zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 7129 asi 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Herbig-Harovy objekty, Ngc7129


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »