Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J1655 40: Důkaz rotující černé díry

Uznání: April Hobart, CXC

Ve středu víru žhavého plynu je nejspíš něco, co jsme ještě nikdy přímo neviděli: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často nejenom že indikuje přítomnost černé díry, ale také její vlastnosti. U plynu kolem GRO J1655-40 bylo například nalezeno neobvyklé mihotání s frekvecí 450 krát za sekundu. Vzhledem k dřívějšímu odhadu hmoty pro centrální objekt na sedminásobek hmoty našeho Slunce lze tak rychlé mihotání vysvětlit pomocí černé díry, která velmi rychle rotuje. Jaký fyzikální mechanismus způsobuje mihotání a pomalejší kvaziperiodické oscilace (quasi-periodic oscillation - QPO) v akrečním disku kolem černých děr a neutronových hvězd zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, QPO


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »