Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J1655 40: Důkaz rotující černé díry

Uznání: April Hobart, CXC

Ve středu víru žhavého plynu je nejspíš něco, co jsme ještě nikdy přímo neviděli: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často nejenom že indikuje přítomnost černé díry, ale také její vlastnosti. U plynu kolem GRO J1655-40 bylo například nalezeno neobvyklé mihotání s frekvecí 450 krát za sekundu. Vzhledem k dřívějšímu odhadu hmoty pro centrální objekt na sedminásobek hmoty našeho Slunce lze tak rychlé mihotání vysvětlit pomocí černé díry, která velmi rychle rotuje. Jaký fyzikální mechanismus způsobuje mihotání a pomalejší kvaziperiodické oscilace (quasi-periodic oscillation - QPO) v akrečním disku kolem černých děr a neutronových hvězd zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, QPO


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »