Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásah laserem do Galaktického centra

Uznání: Yuri Beletsky (ESO)

Proč ti lidé míří silným laserem do centra naší Galaxie? Naštěstí to ovšem neznamená první krok nějaké Galaktické války. Místo toho astronomové z dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile zkoušejí změřit distorzi stále proměnlivé pozemské atmosféry. Trvalé pozorování laserem excitovaných atomů ve velkých výškách astronomům umožňuje pozorováním této umělé hvězdy měřit rozostření atmosféry. Tato informace se okamžitě dostává zpátky k zrcadlu VLT, které se pak mírně deformuje, aby se minimalizovalo toto rozostření. V tomto případě VLT pozoroval centrum naší Galaxie, takže bylo třeba znát rozostření naší atmosféry v tomto směru. Co se mezigalaktického válčení týče, tak při pozorování ze středu Galaxie se nečekají žádné oběti. Světlo i z tak silného laseru by se sloučilo se světlem našeho Slunce a dohromady by se jevilo jen jako slabá vzdálená hvězda.

Štítky: Galaktický střed, Adaptivní optika, Laser


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »