Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M8: Mlhovina Laguna

Uznání a copyright: Steve Mazlin, Jack Harvey, Rick Gilbert, and Daniel Verschatse
(Star Shadows Remote Observatory, PROMPT, CTIO)

Toto krásné kosmické mračno je populární zastávkou při toulkách dalekohledem souhvězdím Střelce (Sagittarius). Kosmický turista 18. století Charles Messier katalogizoval tuto jasnou mlhovinu jako M8. Dnešní astronomové znají mlhovinu Laguna jako aktivní hvězdnou porodnici vzdálenou asi 5000 světelných let ve směru na střed naší Mléčné dráhy. Na tomto ostrém snímku lze vystopovat pozoruhodné útvary včetně filamentů zářícího plynu a prachových mračen. Poblíž středu Laguny se vine jasný útvar přesýpacích hodin, který je turbulentním výsledkem extrémních hvězdných větrů a intenzivního hvězdného světla. Tento pěkný pohled je barevným kompozitem snímků přes širokopásmový i úzkopásmový filtr, které byly pořízeny, když se mlhovina M8 nacházela vysoko na tmavé Chilské obloze. Snímek Lagunu zachycuje v modřejších odstínech, než na snímcích, kde převládá červené světlo emitované vodíkem. Tento snímek zabírá v odhadované vzdálenosti mlhoviny asi 30 světelných let.

Štítky: M8


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »