Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M8: Mlhovina Laguna

Uznání a copyright: Steve Mazlin, Jack Harvey, Rick Gilbert, and Daniel Verschatse
(Star Shadows Remote Observatory, PROMPT, CTIO)

Toto krásné kosmické mračno je populární zastávkou při toulkách dalekohledem souhvězdím Střelce (Sagittarius). Kosmický turista 18. století Charles Messier katalogizoval tuto jasnou mlhovinu jako M8. Dnešní astronomové znají mlhovinu Laguna jako aktivní hvězdnou porodnici vzdálenou asi 5000 světelných let ve směru na střed naší Mléčné dráhy. Na tomto ostrém snímku lze vystopovat pozoruhodné útvary včetně filamentů zářícího plynu a prachových mračen. Poblíž středu Laguny se vine jasný útvar přesýpacích hodin, který je turbulentním výsledkem extrémních hvězdných větrů a intenzivního hvězdného světla. Tento pěkný pohled je barevným kompozitem snímků přes širokopásmový i úzkopásmový filtr, které byly pořízeny, když se mlhovina M8 nacházela vysoko na tmavé Chilské obloze. Snímek Lagunu zachycuje v modřejších odstínech, než na snímcích, kde převládá červené světlo emitované vodíkem. Tento snímek zabírá v odhadované vzdálenosti mlhoviny asi 30 světelných let.

Štítky: M8


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »