Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ne tak klidné Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Po dlouhém slunečním minimu už Slunce není zase klidné. Tento snímek Slunce v extrémním ultrafialovém světle z 1. srpna z paluby družice Solar Dynamics Observatory zachytil komplexní vzplanutí aktivity po celé severní polokouli Slunce. Tento snímek ve falešných barvách ukazuje horkou sluneční plazmu při teplotách v rozsahu 1 až 2 milióny Kelvinů. Kromě erupcí filamentů a protuberancí došlo v aktivní oblasti i k (malému!) slunečnímu vzplanutí doprovázenému výtryskem sluneční hmoty CME (coronal mass ejection), kdy se k Zemi vydal mrak energetických částic o hmotnosti dvou miliard tun. Po dvoudenní cestě dlouhé 149 miliónů kilometrů plazma CME dopadla do zemské magnetosféry a vyvolala geomagnetickou bouři a severní i jižní polární záře.

Štítky: Slunce


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »