Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ne tak klidné Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Po dlouhém slunečním minimu už Slunce není zase klidné. Tento snímek Slunce v extrémním ultrafialovém světle z 1. srpna z paluby družice Solar Dynamics Observatory zachytil komplexní vzplanutí aktivity po celé severní polokouli Slunce. Tento snímek ve falešných barvách ukazuje horkou sluneční plazmu při teplotách v rozsahu 1 až 2 milióny Kelvinů. Kromě erupcí filamentů a protuberancí došlo v aktivní oblasti i k (malému!) slunečnímu vzplanutí doprovázenému výtryskem sluneční hmoty CME (coronal mass ejection), kdy se k Zemi vydal mrak energetických částic o hmotnosti dvou miliard tun. Po dvoudenní cestě dlouhé 149 miliónů kilometrů plazma CME dopadla do zemské magnetosféry a vyvolala geomagnetickou bouři a severní i jižní polární záře.

Štítky: Slunce


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »