Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ne tak klidné Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Po dlouhém slunečním minimu už Slunce není zase klidné. Tento snímek Slunce v extrémním ultrafialovém světle z 1. srpna z paluby družice Solar Dynamics Observatory zachytil komplexní vzplanutí aktivity po celé severní polokouli Slunce. Tento snímek ve falešných barvách ukazuje horkou sluneční plazmu při teplotách v rozsahu 1 až 2 milióny Kelvinů. Kromě erupcí filamentů a protuberancí došlo v aktivní oblasti i k (malému!) slunečnímu vzplanutí doprovázenému výtryskem sluneční hmoty CME (coronal mass ejection), kdy se k Zemi vydal mrak energetických částic o hmotnosti dvou miliard tun. Po dvoudenní cestě dlouhé 149 miliónů kilometrů plazma CME dopadla do zemské magnetosféry a vyvolala geomagnetickou bouři a severní i jižní polární záře.

Štítky: Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »