Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ne tak klidné Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Po dlouhém slunečním minimu už Slunce není zase klidné. Tento snímek Slunce v extrémním ultrafialovém světle z 1. srpna z paluby družice Solar Dynamics Observatory zachytil komplexní vzplanutí aktivity po celé severní polokouli Slunce. Tento snímek ve falešných barvách ukazuje horkou sluneční plazmu při teplotách v rozsahu 1 až 2 milióny Kelvinů. Kromě erupcí filamentů a protuberancí došlo v aktivní oblasti i k (malému!) slunečnímu vzplanutí doprovázenému výtryskem sluneční hmoty CME (coronal mass ejection), kdy se k Zemi vydal mrak energetických částic o hmotnosti dvou miliard tun. Po dvoudenní cestě dlouhé 149 miliónů kilometrů plazma CME dopadla do zemské magnetosféry a vyvolala geomagnetickou bouři a severní i jižní polární záře.

Štítky: Slunce


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »