Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ne tak klidné Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Po dlouhém slunečním minimu už Slunce není zase klidné. Tento snímek Slunce v extrémním ultrafialovém světle z 1. srpna z paluby družice Solar Dynamics Observatory zachytil komplexní vzplanutí aktivity po celé severní polokouli Slunce. Tento snímek ve falešných barvách ukazuje horkou sluneční plazmu při teplotách v rozsahu 1 až 2 milióny Kelvinů. Kromě erupcí filamentů a protuberancí došlo v aktivní oblasti i k (malému!) slunečnímu vzplanutí doprovázenému výtryskem sluneční hmoty CME (coronal mass ejection), kdy se k Zemi vydal mrak energetických částic o hmotnosti dvou miliard tun. Po dvoudenní cestě dlouhé 149 miliónů kilometrů plazma CME dopadla do zemské magnetosféry a vyvolala geomagnetickou bouři a severní i jižní polární záře.

Štítky: Slunce


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

SW 406/1800, 2.5x PowerMate, ZWO ASI290MC, U-Venus filtr

Další informace »