Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duha při západu slunce

Uznání a copyright: Bernd Thinius (Inastars Observatory Potsdam)

Kde se nachází slunce, když vidíte duhu? Za vámi, pochopitelně. Ale na tomto pěkném panorámatu z 28. července můžete vidět duhu i Slunce. Pohled na oblačný západ slunce, který se skládá z 20 jednotlivých snímků pořízených z observatoře na periferii Postupimi v Německu, pokrývá celých 360 stupňů. Duha samotná vzniká odrážením slunečního světla v kapkách deště ze směru opačného od slunce zpět k pozorovateli. Jak sluneční světlo prochází kapkami, ze vzduchu do vody a zase zpátky, tak delší vlnové délky (červenější barvy) jsou lámány či ohýbány méně než kratší vlnové délky (modřejší barvy). Tento ostrý snímek zachycuje celý oblouk jasné primární duhy, ale také ještě jemnější jevy. Můžete vidět část oblouku slabší sekundární duhy nahoře a vlevo od primární duhy a také slabé oblouky přímo uvnitř primární duhy zvané supernumerární duhy.

Štítky: Rainbow


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Protuberance

Protuberance

Další informace »