Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duha při západu slunce

Uznání a copyright: Bernd Thinius (Inastars Observatory Potsdam)

Kde se nachází slunce, když vidíte duhu? Za vámi, pochopitelně. Ale na tomto pěkném panorámatu z 28. července můžete vidět duhu i Slunce. Pohled na oblačný západ slunce, který se skládá z 20 jednotlivých snímků pořízených z observatoře na periferii Postupimi v Německu, pokrývá celých 360 stupňů. Duha samotná vzniká odrážením slunečního světla v kapkách deště ze směru opačného od slunce zpět k pozorovateli. Jak sluneční světlo prochází kapkami, ze vzduchu do vody a zase zpátky, tak delší vlnové délky (červenější barvy) jsou lámány či ohýbány méně než kratší vlnové délky (modřejší barvy). Tento ostrý snímek zachycuje celý oblouk jasné primární duhy, ale také ještě jemnější jevy. Můžete vidět část oblouku slabší sekundární duhy nahoře a vlevo od primární duhy a také slabé oblouky přímo uvnitř primární duhy zvané supernumerární duhy.

Štítky: Rainbow


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »