Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duha při západu slunce

Uznání a copyright: Bernd Thinius (Inastars Observatory Potsdam)

Kde se nachází slunce, když vidíte duhu? Za vámi, pochopitelně. Ale na tomto pěkném panorámatu z 28. července můžete vidět duhu i Slunce. Pohled na oblačný západ slunce, který se skládá z 20 jednotlivých snímků pořízených z observatoře na periferii Postupimi v Německu, pokrývá celých 360 stupňů. Duha samotná vzniká odrážením slunečního světla v kapkách deště ze směru opačného od slunce zpět k pozorovateli. Jak sluneční světlo prochází kapkami, ze vzduchu do vody a zase zpátky, tak delší vlnové délky (červenější barvy) jsou lámány či ohýbány méně než kratší vlnové délky (modřejší barvy). Tento ostrý snímek zachycuje celý oblouk jasné primární duhy, ale také ještě jemnější jevy. Můžete vidět část oblouku slabší sekundární duhy nahoře a vlevo od primární duhy a také slabé oblouky přímo uvnitř primární duhy zvané supernumerární duhy.

Štítky: Rainbow


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »