Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duha při západu slunce

Uznání a copyright: Bernd Thinius (Inastars Observatory Potsdam)

Kde se nachází slunce, když vidíte duhu? Za vámi, pochopitelně. Ale na tomto pěkném panorámatu z 28. července můžete vidět duhu i Slunce. Pohled na oblačný západ slunce, který se skládá z 20 jednotlivých snímků pořízených z observatoře na periferii Postupimi v Německu, pokrývá celých 360 stupňů. Duha samotná vzniká odrážením slunečního světla v kapkách deště ze směru opačného od slunce zpět k pozorovateli. Jak sluneční světlo prochází kapkami, ze vzduchu do vody a zase zpátky, tak delší vlnové délky (červenější barvy) jsou lámány či ohýbány méně než kratší vlnové délky (modřejší barvy). Tento ostrý snímek zachycuje celý oblouk jasné primární duhy, ale také ještě jemnější jevy. Můžete vidět část oblouku slabší sekundární duhy nahoře a vlevo od primární duhy a také slabé oblouky přímo uvnitř primární duhy zvané supernumerární duhy.

Štítky: Rainbow


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »