Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duha při západu slunce

Uznání a copyright: Bernd Thinius (Inastars Observatory Potsdam)

Kde se nachází slunce, když vidíte duhu? Za vámi, pochopitelně. Ale na tomto pěkném panorámatu z 28. července můžete vidět duhu i Slunce. Pohled na oblačný západ slunce, který se skládá z 20 jednotlivých snímků pořízených z observatoře na periferii Postupimi v Německu, pokrývá celých 360 stupňů. Duha samotná vzniká odrážením slunečního světla v kapkách deště ze směru opačného od slunce zpět k pozorovateli. Jak sluneční světlo prochází kapkami, ze vzduchu do vody a zase zpátky, tak delší vlnové délky (červenější barvy) jsou lámány či ohýbány méně než kratší vlnové délky (modřejší barvy). Tento ostrý snímek zachycuje celý oblouk jasné primární duhy, ale také ještě jemnější jevy. Můžete vidět část oblouku slabší sekundární duhy nahoře a vlevo od primární duhy a také slabé oblouky přímo uvnitř primární duhy zvané supernumerární duhy.

Štítky: Rainbow


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »