Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Tento snímek pořídila dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížení k Neptunu v roce 1989 kosmická sonda Voyager 2. Poprvé byly jasně vidět vysoko v atmosféře Neptunu dlouhé, světle zbarvené mraky typu cirrus. Stíny těchto mraků lze vidět na nižší hladině mraků. Většinu Neptunovy atmosféry tvoří vodík a hélium, které jsou neviditelné. Modrá barva Neptunu pochází z menšího množství atmosférického metanu, který přednostně absorbuje červené světlo. Na Neptunu jsou nejrychlejší větry ve Sluneční soustavě, které v poryvech dosahují až 2000 kilometrů za hodinu. Spekuluje se, že v podmínkách vysoké hustoty a teploty, které existují pod mraky Uranu a Neptunu, mohou vznikat diamanty.

Štítky: Neptun, Voyager, Cloud tops


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »