Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Tento snímek pořídila dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížení k Neptunu v roce 1989 kosmická sonda Voyager 2. Poprvé byly jasně vidět vysoko v atmosféře Neptunu dlouhé, světle zbarvené mraky typu cirrus. Stíny těchto mraků lze vidět na nižší hladině mraků. Většinu Neptunovy atmosféry tvoří vodík a hélium, které jsou neviditelné. Modrá barva Neptunu pochází z menšího množství atmosférického metanu, který přednostně absorbuje červené světlo. Na Neptunu jsou nejrychlejší větry ve Sluneční soustavě, které v poryvech dosahují až 2000 kilometrů za hodinu. Spekuluje se, že v podmínkách vysoké hustoty a teploty, které existují pod mraky Uranu a Neptunu, mohou vznikat diamanty.

Štítky: Neptun, Voyager, Cloud tops


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »