Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Tento snímek pořídila dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížení k Neptunu v roce 1989 kosmická sonda Voyager 2. Poprvé byly jasně vidět vysoko v atmosféře Neptunu dlouhé, světle zbarvené mraky typu cirrus. Stíny těchto mraků lze vidět na nižší hladině mraků. Většinu Neptunovy atmosféry tvoří vodík a hélium, které jsou neviditelné. Modrá barva Neptunu pochází z menšího množství atmosférického metanu, který přednostně absorbuje červené světlo. Na Neptunu jsou nejrychlejší větry ve Sluneční soustavě, které v poryvech dosahují až 2000 kilometrů za hodinu. Spekuluje se, že v podmínkách vysoké hustoty a teploty, které existují pod mraky Uranu a Neptunu, mohou vznikat diamanty.

Štítky: Neptun, Voyager, Cloud tops


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »