Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IRAS 05437+2502: Záhadné hvězdné mračno z Hubbla

Uznání: ESA, Hubble, NASA

Co rozžíhá mlhovinu IRAS 05437+2502? Nikdo si není jistý. Zvlášť záhadný je tvar V vzhůru dolů, který dává tvar hornímu konci této plovoucí hory mezihvězdného prachu viditelné poblíž středu snímku. Obecně vzato, tato mlhovina duchovitého vzhledu obsahuje malou hvězdotvornou oblast vyplněnou tmavým prachem, který byl poprvé zaznamenám na snímcích pořízených v infračerveném světle družicí IRAS v roce 1983. Nahoře je vidět nádherný, nedávno zveřejněný snímek z Hubblova kosmického dalekohledu, který ačkoliv ukazuje mnoho nových podrobností, tak neobjasňuje příčinu toho jasného ostrého oblouku. Jedna hypotéza tvrdí, že tento zářící oblouk vytvořila hmotná hvězda, která nějak nabrala vysokou rychlost a nyní už mlhovinu opustila. Malá a slabá mlhovina IRAS 05437+2502 v souhvězdí Býka (Taurus) měří zdánlivě jen 1/18 úplňku.

Štítky: Hubble, Star cloud, IRAS 05437


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »