Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Písečné duny na Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, JSC, ESA, NASA

Proč se některé písečné duny na Titanu zdají obrácené zpátky? Ukazuje se, že centrální Titan pokrývá písek, který někdy vypadá podivně. Snímky z kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá Saturn, odhalily poblíž rovníku řady obřích písečných dun, které se zvedají až do výšky 300 metrů. Stíny ukazují, že tvar většiny dun byl utvářen větry, které foukají ze západu. Problém je, že typický vítr na Titanovu rovníku fouká z východu. Jedna nedávná hypotéza praví, že možné řešení této hádanky spočívá v tom, že jenom dostatečně silné větry přesunují písek a vytvářejí duny a ty nastávají při vzácných rovnodennostech a silně foukají ze západu. Snímky nahoře ukazují rovníkové písečné duny na radarovém pruhu Titanu nahoře, zatímco podobné písečné duny, které vznikají na Zemi v Namibii, jsou dole. Proč vůbec centrální Titan pokrývá tolik písku je stále předmětem zkoumání.

Štítky: Země, Titan, Sand dunes


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »