Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Písečné duny na Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, JSC, ESA, NASA

Proč se některé písečné duny na Titanu zdají obrácené zpátky? Ukazuje se, že centrální Titan pokrývá písek, který někdy vypadá podivně. Snímky z kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá Saturn, odhalily poblíž rovníku řady obřích písečných dun, které se zvedají až do výšky 300 metrů. Stíny ukazují, že tvar většiny dun byl utvářen větry, které foukají ze západu. Problém je, že typický vítr na Titanovu rovníku fouká z východu. Jedna nedávná hypotéza praví, že možné řešení této hádanky spočívá v tom, že jenom dostatečně silné větry přesunují písek a vytvářejí duny a ty nastávají při vzácných rovnodennostech a silně foukají ze západu. Snímky nahoře ukazují rovníkové písečné duny na radarovém pruhu Titanu nahoře, zatímco podobné písečné duny, které vznikají na Zemi v Namibii, jsou dole. Proč vůbec centrální Titan pokrývá tolik písku je stále předmětem zkoumání.

Štítky: Země, Titan, Sand dunes


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »