Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé pískové kaskády na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Mohou vypadat jako stromy na Marsu, ale nejsou to stromy. Družice Mars Reconnaissance Orbiter vyfotografovala na tajících narůžovělých, lehce zledovatělých písečných dunách skupiny tmavých hnědých pruhů. Snímek nahoře byl pořízen v dubnu 2008 poblíž severního pólu Marsu. Když tehdy jarní Slunce roztávalo lehký led oxidu uhličitého, tak se tmavý písek na vnitřní straně marťanských písečných dun stával stále více viditelným. Pokud k tomu dochází u vrcholu duny, tak může tmavý písek směrem dolů tvořit kaskády, které zanechávají na povrchu tmavé pruhy a ty mohou na první pohled vypadat jako stromy před světlejšími oblastmi, ale nevrhají žádné stíny. Na tomto snímku lze v rozsahu asi jednoho kilometru rozlišit až jen 25 centimetrové útvary. Na detailních záběrech některých částí tohoto snímku je vidět valící se oblaka, což ukazuje na to, že k sesuvům písku docházelo i během pořizování tohoto záběru.

Štítky: Mars, Písek, Spring


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »