Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Známý vesmír

Uznání a copyright: American Museum of Natural History

Jak by vypadalo cestování napříč známým vesmírem? Americké muzeum historie přírody vytvořilo moderní film, který ukazuje hodně efektů na takové cestě a tak lidem pomáhá udělat si o ní představu. Film začíná na Zemi v Himalájském pohoří a potom se začne dramaticky vzdalovat a postupně ukazuje oběžné dráhy družic Země, Slunce, Sluneční soustavu, dosah prvních radiosignálů lidstva, Mléčnou dráhu, okolní galaxie, vzdálené galaxie a kvasary. Když je dosaženo vzdálené plochy mikrovlnného pozadí, tak je vykreslena radiace emitovaná miliardy světelných let daleko a méně než milion let po velkém třesku. Každý objekt je ve filmu, který často využívá atlas Digital Universe Atlas, vykreslen v měřítku podle nejlepších vědeckých výzkumů k roku vzniku filmu 2009. Film obsahuje podobnosti se slavným filmem Mocniny deseti, který je po generaci oblíbeným filmem příznivců vesmíru.

Štítky: Galaxie, Vesmír, Video, Trip


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »