Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Známý vesmír

Uznání a copyright: American Museum of Natural History

Jak by vypadalo cestování napříč známým vesmírem? Americké muzeum historie přírody vytvořilo moderní film, který ukazuje hodně efektů na takové cestě a tak lidem pomáhá udělat si o ní představu. Film začíná na Zemi v Himalájském pohoří a potom se začne dramaticky vzdalovat a postupně ukazuje oběžné dráhy družic Země, Slunce, Sluneční soustavu, dosah prvních radiosignálů lidstva, Mléčnou dráhu, okolní galaxie, vzdálené galaxie a kvasary. Když je dosaženo vzdálené plochy mikrovlnného pozadí, tak je vykreslena radiace emitovaná miliardy světelných let daleko a méně než milion let po velkém třesku. Každý objekt je ve filmu, který často využívá atlas Digital Universe Atlas, vykreslen v měřítku podle nejlepších vědeckých výzkumů k roku vzniku filmu 2009. Film obsahuje podobnosti se slavným filmem Mocniny deseti, který je po generaci oblíbeným filmem příznivců vesmíru.

Štítky: Galaxie, Vesmír, Video, Trip


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »