Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a skupina NGC 7771

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Na tomto složitém zákoutí oblohy jsou vidět galaxie seskupené s NGC 7771. NGC 7771 je ta velká, z boku viděná spirální galaxie poblíž středu, měří 75 000 světelných let, je ve vzdálenosti asi 200 miliónů světelných let v souhvězdí Pegasus a je vidět se dvěma dalšími menšími galaxiemi hned pod ní. Vpravo je zepředu vidět velká spirální galaxie NGC 7769. Galaxie uskupené s NGC 7771 spolu interagují, opakovaně kolem sebe procházejí, až nakonec v kosmických časových měřítkách splynou. Vzájemné interakce lze sledovat ve zborcení galaxií a ve slabých proudech hvězd vytvářených gravitačními slapy. Ale jasný pohled na tuto skupinu galaxií je obtížný, jelikož tento hloubkový snímek v zorném poli také ukazuje rozsáhlá prachová mračna v popředí. Tyto slabé, prachové mlhoviny odrážejí světlo hvězd z naší vlastní Mléčné dráhy a nacházejí se jen pár set světelných let nad galaktickou rovinou.

Štítky: Prach, Mléčná dráha, Galaxy group, Ngc7771, Ngc7770, Ngc7769, High latitude cirrus


28. vesmírný týden 2026

28. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a 11. 7. bude poblíž hvězdokupy Plejády. Večer je nízko na západě Venuše a potká se s Regulem. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a velmi nízko už i Mars a Uran. Aktivita Slunce zůstává poměrně vysoká, i když velké skvrny již zapadají, protože další zajímavá aktivní oblast vylézá. Kolem planetky Torifune proletěla úspěšně japonská sonda Hayabusa, mezitím u jiné planetky Kamoʻoalewa kotví čínská Tianwen 2, ale o její misi zatím Čína mlčí. Do kosmu se chystá česká čistě studentská družice KOSTKA. Před 15 lety se na oběžnou dráhu vydal poslední raketoplán (Atlantis k ISS).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Plejády

Východ měsíce a Plejády nad Kočičí skálou u Mikulova.

Další informace »