Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tisícileté prstencové zatmění Slunce

Uznání a copyright: Mikael Svalgaard

Planetou Zemí uháněl 15. ledna stín Měsíce. Pozorovatelé uprostřed stopy stínu byli svědky prstencového zatmění Slunce, jelikož zdánlivá velikost Měsíce byla příliš malá na to, aby zakryl Slunce. Vizuálně velmi dramatický ohnivý prstenec prstencové fáze trval podle místa až 11 minut 8 sekund, což je nejdelší prstencové sluneční zatmění pro příštích 1000 let. Tento snímek siluety Měsíce před středem zatmění byl pořízen z dráhy zatmění z města Kanyakumari v jižním cípu Indie. Snímek byl pořízen dalekohledem přes filtr, který blokuje většinu viditelného světla, ale prochází jím světlo atomů vodíku. Jako výsledek je kolem tmavého lunárního disku vidět zrnitost, či granulace, způsobovaná tepelnou konvekcí ve sluneční atmosféře.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Shadow, Annular, Solar


8. vesmírný týden 2026

8. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 2. do 22. 2. 2026. Měsíc bude v novu a čeká nás večerní konjunkce s planetami. Velmi nízko je za soumraku Venuše, o něco výše Merkur, Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko nad jihozápadem Uran a k jihu stoupá Jupiter. Aktivita Slunce nízká. Crew-12 úspěšně dorazila na ISS. Mise Crew-12 úspěšně zakotvila u ISS v lodi Crew Dragon Endeavour. Evropská raketa Ariane 6 letěla poprvé a úspěšně se čtyřmi urychlovacími postranními motory. Vulcan měl při úspěšném startu s tajnou misí USSF-87 problém s postranním motorem, stejně jako při druhém letu této rakety. Před pěti lety jsme napjatě sledovali úspěšné přistání Perseverance na Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »