Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tisícileté prstencové zatmění Slunce

Uznání a copyright: Mikael Svalgaard

Planetou Zemí uháněl 15. ledna stín Měsíce. Pozorovatelé uprostřed stopy stínu byli svědky prstencového zatmění Slunce, jelikož zdánlivá velikost Měsíce byla příliš malá na to, aby zakryl Slunce. Vizuálně velmi dramatický ohnivý prstenec prstencové fáze trval podle místa až 11 minut 8 sekund, což je nejdelší prstencové sluneční zatmění pro příštích 1000 let. Tento snímek siluety Měsíce před středem zatmění byl pořízen z dráhy zatmění z města Kanyakumari v jižním cípu Indie. Snímek byl pořízen dalekohledem přes filtr, který blokuje většinu viditelného světla, ale prochází jím světlo atomů vodíku. Jako výsledek je kolem tmavého lunárního disku vidět zrnitost, či granulace, způsobovaná tepelnou konvekcí ve sluneční atmosféře.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Shadow, Annular, Solar


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE I.

Kometa nad vršky stromů

Další informace »