Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tisícileté prstencové zatmění Slunce

Uznání a copyright: Mikael Svalgaard

Planetou Zemí uháněl 15. ledna stín Měsíce. Pozorovatelé uprostřed stopy stínu byli svědky prstencového zatmění Slunce, jelikož zdánlivá velikost Měsíce byla příliš malá na to, aby zakryl Slunce. Vizuálně velmi dramatický ohnivý prstenec prstencové fáze trval podle místa až 11 minut 8 sekund, což je nejdelší prstencové sluneční zatmění pro příštích 1000 let. Tento snímek siluety Měsíce před středem zatmění byl pořízen z dráhy zatmění z města Kanyakumari v jižním cípu Indie. Snímek byl pořízen dalekohledem přes filtr, který blokuje většinu viditelného světla, ale prochází jím světlo atomů vodíku. Jako výsledek je kolem tmavého lunárního disku vidět zrnitost, či granulace, způsobovaná tepelnou konvekcí ve sluneční atmosféře.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Shadow, Annular, Solar


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »