Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krepuskulární paprsky nad jezerem Michigan

Uznání a copyright: Kurt Voigts

Čím mohou být způsobeny tyto paprsky temnoty? Tyto nádherné temné paprsky byly na obloze zachyceny tento měsíc z města Pentwater ve státě Michigan v USA při pohledu na západ přes jezero Michigan. Příčina je překvapivě jednoduchá: stíny. Oblaka nad obzorem zastiňují sluneční světlo, to se pak neodráží od vzduchu a tak se směrem od Slunce tvoří neobvykle tmavé sloupce. Stíny mraků lze považovat za komplementární s daleko běžnějšími výraznými krepuskulárními paprsky, které jsou také vidět nahoře tam, kde sluneční světlo proudí dírami v mracích. Na opačné straně oblohy lze někdy také spatřit antikrepuskulární paprsky.

Štítky: Západ slunce, Crepuscular rays, Lake Michigan


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »