Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krepuskulární paprsky nad jezerem Michigan

Uznání a copyright: Kurt Voigts

Čím mohou být způsobeny tyto paprsky temnoty? Tyto nádherné temné paprsky byly na obloze zachyceny tento měsíc z města Pentwater ve státě Michigan v USA při pohledu na západ přes jezero Michigan. Příčina je překvapivě jednoduchá: stíny. Oblaka nad obzorem zastiňují sluneční světlo, to se pak neodráží od vzduchu a tak se směrem od Slunce tvoří neobvykle tmavé sloupce. Stíny mraků lze považovat za komplementární s daleko běžnějšími výraznými krepuskulárními paprsky, které jsou také vidět nahoře tam, kde sluneční světlo proudí dírami v mracích. Na opačné straně oblohy lze někdy také spatřit antikrepuskulární paprsky.

Štítky: Západ slunce, Crepuscular rays, Lake Michigan


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »