Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krepuskulární paprsky nad jezerem Michigan

Uznání a copyright: Kurt Voigts

Čím mohou být způsobeny tyto paprsky temnoty? Tyto nádherné temné paprsky byly na obloze zachyceny tento měsíc z města Pentwater ve státě Michigan v USA při pohledu na západ přes jezero Michigan. Příčina je překvapivě jednoduchá: stíny. Oblaka nad obzorem zastiňují sluneční světlo, to se pak neodráží od vzduchu a tak se směrem od Slunce tvoří neobvykle tmavé sloupce. Stíny mraků lze považovat za komplementární s daleko běžnějšími výraznými krepuskulárními paprsky, které jsou také vidět nahoře tam, kde sluneční světlo proudí dírami v mracích. Na opačné straně oblohy lze někdy také spatřit antikrepuskulární paprsky.

Štítky: Západ slunce, Crepuscular rays, Lake Michigan


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »