Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předehra Perseid

Uznánía copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Každý srpen, když planeta Země prochází prachem rozesetým podél dráhy periodické komety cometSwift-Tuttle, si pozorovatelé mohou vychutnat meteorický roj Perseid. Tento roj se nyní blíží svému vyvrcholení a nejlépe bude vidět dnes po západu Měsíce až do zítřejšího svítání, jelikož se Země bude pohybovat nejhustší částí široké prachové stopy na dráze mateřské komety. Meteory byly už pozorovány mnoho dnů, jako třeba tato jasná Perseida 8. srpna nad jezerem Balaton v Maďarsku. V popředí jsou zříceniny kostela sv. Ondřeje s jasným Jupiterem vpravo, který dominuje obloze. V pozadí tohoto širokoúhlého panorámatu ze tří snímků se nachází dvě galaxie: zářící oblouk naší vlastní Mléčné dráhy a slabá šmouha vzdálenější Galaxie v Andromedě těsně nad nejlevější stěnou zříceniny. Pokud budete dnes v noci pozorovat Perseidy, tak se nezapomeňte brzy z večera podívat na podívanou s jasnými planetami a mladým srpkem Měsíce u západního obzoru po západu.

Štítky: Jupiter, Meteor, Meteorický roj Perseid, Milkyway


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »