Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předehra Perseid

Uznánía copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Každý srpen, když planeta Země prochází prachem rozesetým podél dráhy periodické komety cometSwift-Tuttle, si pozorovatelé mohou vychutnat meteorický roj Perseid. Tento roj se nyní blíží svému vyvrcholení a nejlépe bude vidět dnes po západu Měsíce až do zítřejšího svítání, jelikož se Země bude pohybovat nejhustší částí široké prachové stopy na dráze mateřské komety. Meteory byly už pozorovány mnoho dnů, jako třeba tato jasná Perseida 8. srpna nad jezerem Balaton v Maďarsku. V popředí jsou zříceniny kostela sv. Ondřeje s jasným Jupiterem vpravo, který dominuje obloze. V pozadí tohoto širokoúhlého panorámatu ze tří snímků se nachází dvě galaxie: zářící oblouk naší vlastní Mléčné dráhy a slabá šmouha vzdálenější Galaxie v Andromedě těsně nad nejlevější stěnou zříceniny. Pokud budete dnes v noci pozorovat Perseidy, tak se nezapomeňte brzy z večera podívat na podívanou s jasnými planetami a mladým srpkem Měsíce u západního obzoru po západu.

Štítky: Jupiter, Meteor, Meteorický roj Perseid, Milkyway


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »