Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předehra Perseid

Uznánía copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Každý srpen, když planeta Země prochází prachem rozesetým podél dráhy periodické komety cometSwift-Tuttle, si pozorovatelé mohou vychutnat meteorický roj Perseid. Tento roj se nyní blíží svému vyvrcholení a nejlépe bude vidět dnes po západu Měsíce až do zítřejšího svítání, jelikož se Země bude pohybovat nejhustší částí široké prachové stopy na dráze mateřské komety. Meteory byly už pozorovány mnoho dnů, jako třeba tato jasná Perseida 8. srpna nad jezerem Balaton v Maďarsku. V popředí jsou zříceniny kostela sv. Ondřeje s jasným Jupiterem vpravo, který dominuje obloze. V pozadí tohoto širokoúhlého panorámatu ze tří snímků se nachází dvě galaxie: zářící oblouk naší vlastní Mléčné dráhy a slabá šmouha vzdálenější Galaxie v Andromedě těsně nad nejlevější stěnou zříceniny. Pokud budete dnes v noci pozorovat Perseidy, tak se nezapomeňte brzy z večera podívat na podívanou s jasnými planetami a mladým srpkem Měsíce u západního obzoru po západu.

Štítky: Jupiter, Meteor, Meteorický roj Perseid, Milkyway


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »