Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předehra Perseid

Uznánía copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Každý srpen, když planeta Země prochází prachem rozesetým podél dráhy periodické komety cometSwift-Tuttle, si pozorovatelé mohou vychutnat meteorický roj Perseid. Tento roj se nyní blíží svému vyvrcholení a nejlépe bude vidět dnes po západu Měsíce až do zítřejšího svítání, jelikož se Země bude pohybovat nejhustší částí široké prachové stopy na dráze mateřské komety. Meteory byly už pozorovány mnoho dnů, jako třeba tato jasná Perseida 8. srpna nad jezerem Balaton v Maďarsku. V popředí jsou zříceniny kostela sv. Ondřeje s jasným Jupiterem vpravo, který dominuje obloze. V pozadí tohoto širokoúhlého panorámatu ze tří snímků se nachází dvě galaxie: zářící oblouk naší vlastní Mléčné dráhy a slabá šmouha vzdálenější Galaxie v Andromedě těsně nad nejlevější stěnou zříceniny. Pokud budete dnes v noci pozorovat Perseidy, tak se nezapomeňte brzy z večera podívat na podívanou s jasnými planetami a mladým srpkem Měsíce u západního obzoru po západu.

Štítky: Jupiter, Meteor, Meteorický roj Perseid, Milkyway


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »