Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie není kometa

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Tato skvělá galaxie a obraz komety byly zachyceny 5. dubna 2002 na obloze nad Východními Pyrenejemi nedaleko Figueres ve Španělsku. K zachycení předpovězené konjunkce jasné komety Ikeya-Zhang (vpravo) a galaxie v Andromedě (vlevo) astrofotograf Juan Carlos Casado použil z místa s převýšením přes 1100 metrů časovou expozici teleobjektivem na citlivý film. Tato úžasná nebeská scéna by byla jistě pochoutkou pro jednoho z nejvlivnějších lovců komet 18. století Charlese Messiera. Zatímco Messier pátral na francouzké obloze po kometách, tak pečlivě katalogizoval polohy věcí, které byly rozmazané a vypadaly jako komety, ale vůči hvězdnému pozadí se nepohybovaly a tak zcela jistě nebyly kometami. Galaxie v Andromedě, též známá jako M31, je 31. objekt v jeho slavném katalogu nekomet. Nekometární objekt číslo 110, pozdní přírustek do Messierova katalogu, je jedna z malých satelitních galaxií Andromedy a lze ji zde spatřit hned pod M31. Naše moderní poznatky tvrdí, že galaxie v Andromedě je velká spirální galaxie vzdálená asi 2 milióny světelných let. Fotogenická kometa Ikeya-Zhang, na kterou byla tehdy nádherná podívaná na ranní obloze, byla od planety Země vzdálená asi 80 miliónů kilometrů (4 světelné minuty).

Štítky: M31, Charles messier, Comet Ikeya-Zhang, Andromeda galaxy, M110


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »