Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie není kometa

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Tato skvělá galaxie a obraz komety byly zachyceny 5. dubna 2002 na obloze nad Východními Pyrenejemi nedaleko Figueres ve Španělsku. K zachycení předpovězené konjunkce jasné komety Ikeya-Zhang (vpravo) a galaxie v Andromedě (vlevo) astrofotograf Juan Carlos Casado použil z místa s převýšením přes 1100 metrů časovou expozici teleobjektivem na citlivý film. Tato úžasná nebeská scéna by byla jistě pochoutkou pro jednoho z nejvlivnějších lovců komet 18. století Charlese Messiera. Zatímco Messier pátral na francouzké obloze po kometách, tak pečlivě katalogizoval polohy věcí, které byly rozmazané a vypadaly jako komety, ale vůči hvězdnému pozadí se nepohybovaly a tak zcela jistě nebyly kometami. Galaxie v Andromedě, též známá jako M31, je 31. objekt v jeho slavném katalogu nekomet. Nekometární objekt číslo 110, pozdní přírustek do Messierova katalogu, je jedna z malých satelitních galaxií Andromedy a lze ji zde spatřit hned pod M31. Naše moderní poznatky tvrdí, že galaxie v Andromedě je velká spirální galaxie vzdálená asi 2 milióny světelných let. Fotogenická kometa Ikeya-Zhang, na kterou byla tehdy nádherná podívaná na ranní obloze, byla od planety Země vzdálená asi 80 miliónů kilometrů (4 světelné minuty).

Štítky: M31, Charles messier, Comet Ikeya-Zhang, Andromeda galaxy, M110


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »