Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie není kometa

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Tato skvělá galaxie a obraz komety byly zachyceny 5. dubna 2002 na obloze nad Východními Pyrenejemi nedaleko Figueres ve Španělsku. K zachycení předpovězené konjunkce jasné komety Ikeya-Zhang (vpravo) a galaxie v Andromedě (vlevo) astrofotograf Juan Carlos Casado použil z místa s převýšením přes 1100 metrů časovou expozici teleobjektivem na citlivý film. Tato úžasná nebeská scéna by byla jistě pochoutkou pro jednoho z nejvlivnějších lovců komet 18. století Charlese Messiera. Zatímco Messier pátral na francouzké obloze po kometách, tak pečlivě katalogizoval polohy věcí, které byly rozmazané a vypadaly jako komety, ale vůči hvězdnému pozadí se nepohybovaly a tak zcela jistě nebyly kometami. Galaxie v Andromedě, též známá jako M31, je 31. objekt v jeho slavném katalogu nekomet. Nekometární objekt číslo 110, pozdní přírustek do Messierova katalogu, je jedna z malých satelitních galaxií Andromedy a lze ji zde spatřit hned pod M31. Naše moderní poznatky tvrdí, že galaxie v Andromedě je velká spirální galaxie vzdálená asi 2 milióny světelných let. Fotogenická kometa Ikeya-Zhang, na kterou byla tehdy nádherná podívaná na ranní obloze, byla od planety Země vzdálená asi 80 miliónů kilometrů (4 světelné minuty).

Štítky: M31, Charles messier, Comet Ikeya-Zhang, Andromeda galaxy, M110


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »