Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Ikeya Zhang nad Coloradem

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Kometa Ikeya-Zhang ("ikeja žong") se stala nejfotogeničtější kometou. Tento nádherný časně večerní pohled na oblohu ve Skalistých horách přes hřebeny a nízké mraky ukazuje kometu na severozápadě. Časová expozice byla pořízena 31.března z převýšení 8000 stop (2400m) poblíž města Yampa, Colorado, USA. Kometa Ikeya-Zhang posazená nad horizontem v severním souhvězdí Andromedy předvádí svůj široký žlutavý prachový ohon a modrý iontový ohon dlouhý osm až deset stupňů. Nalevo od komety je jasná hvězda Mirach neboli Beta Andromedae, zatímco protažený nebeský šišatý míč napravo je M31 neboli galaxie v Andromedě, nejbližší jasná spirální galaxie k naší Mléčné dráze. Jak jdou dny, tak zdánlivý pohyb pohyb komety Ikeya-Zhang na obloze by byl na tomto snímku doprava. Pokud bude dnes pozorovatelům oblohy přát jasná obloha, tak by mohli najít kometu Ikeya-Zhang v perfektním postavení pro triedry i kamery hned nad M31, méně jak 2 stupně od středu jasné galaxie.

Štítky: Comet ikey-zhang, C/2002 c1, Andromeda galaxy


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »