Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4414: Vločková spirální galaxie

Uznání: Olivier Vallejo (Observatoire de Bordeaux), HST, ESA, NASA

Kolik hmoty skrývají vločkové spirální galaxie? Tento snímek vločkové spirální galaxie NGC 4414 ve skutečných barvách nahoře pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, aby pomohl zodpovědět tuto otázku. Vločkové spirály, galaxie bez dobře definovaných spirálních ramen, jsou dosti obvyklou formou galaxií a NGC 4414 je jednou z nejbližších. Hvězdy a plyn u viditelných okrajů spirálních galaxií obíhají kolem středu tak rychle, že musí být přítomna gravitace velkého množství neviděné tmavé hmoty, aby galaxie držely pohromadě. Na snímku nahoře je fotogenický střed NGC 4414. V popředí obrázku září jasná hvězda z naší Galaxie Mléčné dráha. Přestože střed NGC 4414 obsahuje málo tmavé hmoty, tak pochopení jejího rozložení pomůže kalibrovat zbytek galaxie a po dedukci i vločkové galaxie obecně. Astronomové doufají určením přesné vzdálenosti k NGC 4414, okalibrovat měřítka i do vzdálenějšího vesmíru.

Štítky: Spirální galaxie, NGC 4414, Flocculence


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »