Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4414: Vločková spirální galaxie

Uznání: Olivier Vallejo (Observatoire de Bordeaux), HST, ESA, NASA

Kolik hmoty skrývají vločkové spirální galaxie? Tento snímek vločkové spirální galaxie NGC 4414 ve skutečných barvách nahoře pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, aby pomohl zodpovědět tuto otázku. Vločkové spirály, galaxie bez dobře definovaných spirálních ramen, jsou dosti obvyklou formou galaxií a NGC 4414 je jednou z nejbližších. Hvězdy a plyn u viditelných okrajů spirálních galaxií obíhají kolem středu tak rychle, že musí být přítomna gravitace velkého množství neviděné tmavé hmoty, aby galaxie držely pohromadě. Na snímku nahoře je fotogenický střed NGC 4414. V popředí obrázku září jasná hvězda z naší Galaxie Mléčné dráha. Přestože střed NGC 4414 obsahuje málo tmavé hmoty, tak pochopení jejího rozložení pomůže kalibrovat zbytek galaxie a po dedukci i vločkové galaxie obecně. Astronomové doufají určením přesné vzdálenosti k NGC 4414, okalibrovat měřítka i do vzdálenějšího vesmíru.

Štítky: Spirální galaxie, NGC 4414, Flocculence


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »