Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4414: Spirála vypovídá

Credit: W. Freedman (Carnigie Obs.) et al., L. Frattare (STScI) et al.,
and the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Jak je daleko tato galaxie? Kosmologové na celém světě tvrdě pracovali, aby na to přišli. Spirální galaxie NGC 4414 obsahuje hodně proměnných hvězd zvaných Cefeidy, které oscilují takovým způsobem, že umožňují astronomům odhadnout jejich vzdálenost. Z analýzy vzdáleností ke galaxiím jako je tato někteří astronomové nedávno oznámili, že zase zpřesnili jejich odhad poměru rychlosti rozpínání vesmíru. Debata probíhající o tomto poměru není ještě ale u konce neboť jiná skupina astronomů nedávno oznámila vzdálenost, která odpovídá menšímu poměru rychlosti rozpínání vesmíru zcela novou metodou. NGC 4414 má mnoho klasických chrakteristik spirálních galaxií včetně prachových pásů, oblasti ve středu bohaté na staré červené hvězdy a spirálních ramen se zářícími mladými horkými hvězdami. I klasické spirály obsahují nová překvapení jako neobvyklé modré proměnné objekty, které byly nedávno nalezeny v NGC 4414.

Štítky: Ho, Spirální, Galaxie


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »