Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4414: Spirála vypovídá

Credit: W. Freedman (Carnigie Obs.) et al., L. Frattare (STScI) et al.,
and the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Jak je daleko tato galaxie? Kosmologové na celém světě tvrdě pracovali, aby na to přišli. Spirální galaxie NGC 4414 obsahuje hodně proměnných hvězd zvaných Cefeidy, které oscilují takovým způsobem, že umožňují astronomům odhadnout jejich vzdálenost. Z analýzy vzdáleností ke galaxiím jako je tato někteří astronomové nedávno oznámili, že zase zpřesnili jejich odhad poměru rychlosti rozpínání vesmíru. Debata probíhající o tomto poměru není ještě ale u konce neboť jiná skupina astronomů nedávno oznámila vzdálenost, která odpovídá menšímu poměru rychlosti rozpínání vesmíru zcela novou metodou. NGC 4414 má mnoho klasických chrakteristik spirálních galaxií včetně prachových pásů, oblasti ve středu bohaté na staré červené hvězdy a spirálních ramen se zářícími mladými horkými hvězdami. I klasické spirály obsahují nová překvapení jako neobvyklé modré proměnné objekty, které byly nedávno nalezeny v NGC 4414.

Štítky: Ho, Spirální, Galaxie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »