Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4414: Spirála vypovídá

Credit: W. Freedman (Carnigie Obs.) et al., L. Frattare (STScI) et al.,
and the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Jak je daleko tato galaxie? Kosmologové na celém světě tvrdě pracovali, aby na to přišli. Spirální galaxie NGC 4414 obsahuje hodně proměnných hvězd zvaných Cefeidy, které oscilují takovým způsobem, že umožňují astronomům odhadnout jejich vzdálenost. Z analýzy vzdáleností ke galaxiím jako je tato někteří astronomové nedávno oznámili, že zase zpřesnili jejich odhad poměru rychlosti rozpínání vesmíru. Debata probíhající o tomto poměru není ještě ale u konce neboť jiná skupina astronomů nedávno oznámila vzdálenost, která odpovídá menšímu poměru rychlosti rozpínání vesmíru zcela novou metodou. NGC 4414 má mnoho klasických chrakteristik spirálních galaxií včetně prachových pásů, oblasti ve středu bohaté na staré červené hvězdy a spirálních ramen se zářícími mladými horkými hvězdami. I klasické spirály obsahují nová překvapení jako neobvyklé modré proměnné objekty, které byly nedávno nalezeny v NGC 4414.

Štítky: Ho, Spirální, Galaxie


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »